Ameliyathane hemşirelerinin mesleki risk algı düzeylerinin incelenmesi
Investigation of occupational risk perception levels of operating room nurses
  1. Tez No: 782651
  2. Yazar: ZEHRA KUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİYE ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Araştırma ameliyathane hemşirelerin mesleki risk algı durumlarını değerlendirmek amacıyla yapıldı. Materyal ve metot: Tanımlayıcı türde olan araştırma, Ocak 2022- Şubat 2023 tarihleri arasında ameliyathane hemşireleri ile online anket uygulanarak gerçekleştirildi. Araştırmada evreni bilinmeyen örneklem formülü kullanıldı ve 331 ameliyathane hemşiresi araştırmaya dahil edildi. Veri toplamada, Tanıtıcı Özellikler Formu, Çalışma Ortamını Değerlendirme Formu ve“Ameliyathane Hemşirelerinin Mesleki Risk Algı Durumunu Değerlendirme Formu”kullanıldı. Veriler; sayı, yüzde, minimum, maksimum, medyan, ortalama, standart sapma, Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis Varyans testi ve Post hoc test istatistiklerinden Bonferroni testiyle değerlendirildi. Bulgular: Ameliyathane hemşirelerinin mesleki risk algı durumları değerlendirildiğinde, her bir madde için risk puan ortalamaları yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The research was conducted to evaluate the occupational risk perceptions of operating room nurses. Material and method: This descriptive study was carried out by applying an online questionnaire to operating room nurses between January 2022 and February 2023. The sample formula of unknown population size was used in the study, and 331 operating room nurses were included in the research. For data collection, the Descriptive Characteristics Form, the Working Environment Evaluation Form, and the“Evaluation Form for Operating Room Nurses' Occupational Risk Perception”were used. The data were evaluated with numbers, percentage, minimum, maximum, median, mean, standard deviation values and using the Mann-Whitney U test, the Kruskal-Wallis variance test, and the Bonferroni test, which is one of the post-hoc test statistics. Results: When the occupational risk perceptions of operating room nurses were evaluated, the mean risk scores for each item were found to be high.