Küreselleşme ve gelir dağılımı ilişkisi: Türkiye örneği
Globalization and income distribution relationship in Turkey: sample of Turkey
- Tez No: 597594
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ACARAVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Küreselleşme dünya ekonomisinde önemli bir pay edinmiştir. Gelir dağılımındaki adaletsizliklerin giderilmesi ve sosyal yaşamın insani endekslere getirilmesi oldukça değinilen bir nokta olmuştur. Birçok görüşe göre gelir dağılımının küreselleşmeyle olan ilişkisinde farklı farklı tutumlar sergilenmektedir. Gelişmiş ülkelerin küreselleşmeyle birlikte ekonomilerini güçlendirebildikleri görüşü, gelişmekte olan ülkelerin ise ekonomileri kırılganlaşmakta ve risklerini arttırmakta görüşleri savunulmaktadır. Türkiye için gelir dağılımının küreselleşmeyle olan ilişkisine değinildiğinde küreselleşme olgusunun her açıdan değişik sonuçlar çıkarttığını ve bu sonuçların ekonomiye olan etkisinin hem bireysel ve hem de toplumsal olarak ele alınacaktır. Ülkeler kendi aralarında dışa açılma, tarife oranları, kısıtlayıcı ya da korumacı politikalar ile ekonomik gelişimlerini sürdürebilmeyi amaçlamaktadırlar. Bu çalışmada öncelikle gelir dağılımı hakkında bilgiler verilmiş, türleri ve etkileyen faktörleri incelenmiş, literatür taraması yapılmış, Türkiye ekonomisinin durumu kronolojik olarak sıralanmış ve gelir dağılımıyla ilişkilendirilmeye çalışılmıştır. Son olarak ekonometrik analize yer verilmiştir. Kullanılan veriler Türkiye verilerine ait olup analizin amacı, zaman serisi analizi çerçevesinde, 1990 – 2015 döneminde gelir dağılımı ile küreselleşmenin ilişkisinin gelir dağılımı eşitsizliği üzerindeki etkisini araştırmaktır. Ekonomik teoriye göre küreselleşme ve gelir dağılımı ilişkisinin ülkelerin politikalarıyla yön verilebildiğini fakat doğrudan bir etkisinin gözlemlenemediği belirtilmiştir. Analiz sonuçlarına bakıldığında ekonominin küreselleşme ve gelir dağılımı etkisi üzerinde doğrudan bir bağlantının kurulamadığı açıklanmaktadır. Dolaylı yollardan etkileşimlerinin ülkelerin özellikleri ve ekonomik yapılarına göre şekil aldığı gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Globalization has an important share in the world economy. Eliminating the injustices in income distribution and bringing social life to human indices has been a highly mentioned point. According to many views, there are different attitudes in the relationship of income distribution with globalization. The opinion of that developed countries can strengthen their economies with globalization, while developing countries' economies become vulnerable and increase their risks is defended. Referring to the relationship between globalization and the distribution of income for Turkey it will be discussed that globalization phenomenon cause different results from every angle and that these results have effect upon economy in a way of both individual and social. Countries aim to maintain their economic development through opening up among themselves, tariff rates, restrictive or protective policies. This study provides information primarily about income distribution, its types and affecting factors were examined, literature search was made, the status of Turkey's economy ranked chronologically and tried to be associated with the distribution of income.Finally, it was given place for econometric analysis.The data used belong to Turkey's data and the purpose of the analysis, in a framework of timeline analysis, is to search for the effect of relationship between income distribution and globalization in the period of 1990 - 2015, upon income distribution inequality. According to the economic theory, it is stated that the relationship between globalization and income distribution can be guided by the policies of the countries but no direct effect can be observed. When the analysis results are checked, it is explained that there is no direct connection of the economy established on globalization and the impact of income distribution. It is observed that indirect interactions take shape according to the characteristics and economic structures of the countries.