Güneydoğu Anadolu'da Roma Kaleleri ve savunma sistemi
Roman Fortresses and Defense System in Southeastern Anatolia
- Tez No: 597602
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET UHRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
İnsanlık, tarihi boyunca sürekli mücadele içindedir. Gerek doğaya karşı gerek kendi ırkına karşı yaşam mücadelesi içine girmiştir. Başlar da kendini vahşi doğadan koruma içgüdüsü içindeyken sonraları beraberinde yaşadığı farklı kültürden insanlara karşı korumaya başlamıştır. Bu koruma güdüsü ile yaşadığı alanın etrafını çevreleyerek sur sistemini oluşturmuş dolayısı ile tarihteki ilk kale mimarisinin de temellerini atmıştır. Güneydoğu Anadolu Kaleleri, Roma, Bizans ve Türk Dönemi mimari yapılarıdır. Bu çalışmada, kalelerin hangi dönem de ilk kez inşa edildiği ve sonrasında hangi kültürlerin etkisi altında kaldığı incelenerek değerlendirilmiştir. Kalelerin mimari özellikleri, tarihsel süreç içerisindeki rolleri, inşa ve malzeme teknikleri, geçirdiği onarım ve eklerle ele alınarak, Roma Dönemi'nde savunma mimarisi ve şehir tarihi konusunda tespitlerine varılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Humanity has been in constant struggle throughout its history. It has entered into a struggle for survival both against nature and against its own race. Beginning with the instinct to protect himself from the wilderness, he began to protect himself against people from different cultures. With this protection motive, he built the fortification system by surrounding the area he lived in, thus laying the foundations of the first castle architecture in history. Castles of Southeastern Anatolia are Roman, Byzantine and Turkish Period architectural structures. In this study, the period in which the castles were built for the first time and which cultures were under the influence of the cast were evaluated. The architectural characteristics of the castles, their roles in the historical process, construction and material techniques, the repair and additions it has undergone are aimed to determine the defensive architecture and the history of the city during the Roman period.