Avrupa Birliği fonlarının Türkiye'deki etkinliği: Tekirdağ örneği
Activities in Turkey, The European Union funds: Tekirdag example
- Tez No: 597601
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT BURÇ AKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Avrupa Birliği küresel bir aktör olarak da dünya siyasetinde yerini almaktadır. Küresel aktör olma rolü gereği Avrupa Birliği, dünya genelinde mali yardımlarda bulunmakta ve dünyada zorda kalan bölgelere kaynaklarını bütçe doğrultusunda aktarmaktadır. Bununla birlikte Birliğe üye olmayan fakat adaylığı söz konusu olan ülkelere de özellikle bölgesel politikalarını Birlik müktesebatına uyumlaştırmak bağlamında katılım öncesi mali yardımlarda bulunmaktadır. Bu kapsamda aday ülke olan Türkiye'de bu yardımlardan uzun bir zamandan beri yararlanmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'ye sağlanan Avrupa Birliği Katılım Öncesi Sağlanan Mali Yardımların etkililiğinin Tekirdağ özelinde etkinliğinin değerlendirilmesi yapılacaktır. Bu kapsamda, Avrupa Birliği'ne adaylık sürecinde yerelde yapılan çalışmalarla katkısı değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
As a global actor, the European Union takes its place in world politics. Due to its role as a global actor, the European Union provides financial aid worldwide and transfers its resources to the regions in the world in line with the budget. However, it also provides pre-accession financial assistance to countries which are not members of the Union but are also candidates, especially in the context of harmonizing their regional policies with the acquis. In this context, the candidate countries benefiting from this assistance in Turkey since a long time. This study provided to Turkey in the European Union will be carried out to evaluate the effectiveness of the special Tekirdag effectiveness of pre-accession financial assistance provided. In this context, the contribution of local studies in the process of candidacy to the European Union will be evaluated.