Entelektüel sermayede insan sermayesinin yenilikçilik üzerindeki rolü: Bir araştırma
The role of human capital on innovativeness in intellectual capital: A research
  1. Tez No: 597650
  2. Yazar: AYSU SURİÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ŞEBNEM ARIKBOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Rekabet ortamının yoğun olarak yaşandığı bilgi çağında, işletmeler müşterilerine ne kadar kaliteli ürün ve hizmet sunsalar da sürekli olarak iş süreçlerini geliştirseler de günümüz ekonomik şartları işletmeleri daha da yenilikçi faaliyetler yapmaya zorlamaktadır. Bu anlamda işletmelerin yenilikçiliğine etki eden birçok faktör bulunmaktadır. Yapılan çalışmalara göre insan sermayesi, işletmelerin yaratıcı ve yenilikçi faaliyetler oluşturmasında rol oynayan önemli faktörlerden birisidir. Bu çalışmanın amacı, entelektüel sermaye çerçevesinde insan sermayesini ve yenilikçiliği incelemek ve konu hakkında alan araştırması gerçekleştirmektir. Bu doğrultuda Bursa Organize Sanayi Bölgesi'ndeki firmalarda yapılan anket çalışması ile insan sermayesinin yenilikçilik üzerinde bir rolü olup olmadığı ölçülmüştür. Tez çalışması üç ana bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde, entelektüel sermaye kavramı ve unsurları açıklanarak entelektüel sermaye unsurlarından insan sermayesi üzerinde durulmuştur. İnsan sermayesinin tanımı, önemi, unsurları ve toplumlardaki rolü incelenmiştir. Bölüm sonunda ise, entelektüel sermaye çerçevesinde insan sermayesinin yenilikçilik üzerindeki rolü incelenmiş ve bu konuda yapılan çalışmalar ele alınmıştır. Tezin ikinci bölümünde, yenilikçilik kavramı ele alınarak amacı, önemi, yenilik türleri ve süreci incelenmiştir. Tezin üçüncü bölümünde ise, insan sermayesinin yenilikçilik üzerindeki rolünü ortaya koymaya çalışan araştırma ele alınmış ve araştırma sonuçlarına yer verilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, insan sermayesi ile yenilikçilik arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In information age, in which the competitive environment is intense, today's economic conditions force firms to carry out even more innovative activities, no matter how high quality products and services they offer to their customers or constantly improving their business processes. In this sense, there are many factors that affect the innovativeness of enterprises. According to the studies, human capital is one of the important factors that play a role in the creation of creative and innovative activities of the firms. The aim of this study is to examine human capital and innovativeness within the framework of intellectual capital and to conduct field research on the subject. In this direction, it was measured whether human capital has a role in innovativeness with the survey conducted in firms in Bursa Organized Industrial Zone. The thesis consists of three main sections. In the first chapter, the concept and components of intellectual capital are explained and human capital, which is one of the components of intellectual capital, is emphasized. The definition, importance, components and role of human capital in societies have been examined. At the end of the chapter, the role of human capital on innovativeness within the framework of intellectual capital has been examined and studies on this subject have been discussed. In the second chapter of the thesis, the aim, importance, innovation types and process of innovation are examined. In the third chapter of the thesis, the research which tries to reveal the role of human capital on innovativeness is discussed and the results of the research are given. According to the results of the research, a positive and significant relationship was found between human capital and innovativeness.