Hareket Dergisi ilk döneminde (1939-1943) Nurettin Topçu'da Tarih felsefesi
Hareket Magazine History Philosophy In Nurettin Topçu in The First Period (1939-1943)
- Tez No: 597649
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BİRGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Tarih, Philosophy, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Tarih Felsefesi, bugün dahi aşina olduğumuz konulardan biri olmadığı gibi entelektüel geleneğimizde de çok üzerinde durulmuş, tartışılmış ve tanıtılmış mecralardan değildir. Ancak bu ilgisizliğe mukabil bir o kadar da önemli ve de gereklidir. Hegel'in ifadesiyle Felsefi Tarih, geçmişi tarih yapacak ya da tarihi geçmişten silecek kadar önemlidir. Nurettin Topçu, işte, bu çok önemli felsefi geleneği de ihtiva eden, konuca zengin makaleler ve kitaplar kaleme almış, gelecek nesillere hiç eskimeyecek eserler bırakmıştır. Bu çalışmada, bu kıymetli makalelerin yayınlandığı Hareket Dergisi'nin, ilk dönemi (1939-1943) mercek altına alınarak tarih felsefesi başlığında toplanabilecek konular incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Philosophy of History is not one of the subjects that we are familiar with even today and it is not one of the most emphasized, discussed and introduced channels in our intellectual tradition. However, this indifference is also important and necessary. In Hegel's words, Philosophical History is important enough to make history or erase history from the past. Nurettin Topçu, this very important philosophical tradition, including, articles and books that are rich by subject, has left works that will never exceed time to future generations. In this study, the first period (1939-1943) of the Journal of Hareket, in which these precious articles were published, was examined and the subjects that could be collected under the title of history philosophy were examined.