Son dönem popüler Türk filmlerinin sinema ve propaganda ilişkisi bağlamında analizi
The analysis of the latest popular Turkish films in the context of the relationship between cinema and propaganda
- Tez No: 597651
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARSLANTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez çalışması insanlığın ortaya çıkmasıyla birlikte varlığını hissettirmeye başlayan propagandanın günümüzün de en önemli siyasal ve kültürel araçlarından biri haline gelmesi, propagandanın tarihsel süreci, kitleleri nasıl etki altına aldığı ve nelere maruz bıraktığı gibi konulara bir ışık tutmak amacıyla oluşturulmuştur. Burada temelde yatan ekonomik çıkarlar propagandanın etkinliğini ve sahasını genişletmiştir. Gelişen teknolojiyle birlikte kitle iletişim araçlarının yaygınlaşması da propagandanın günlük hayattaki etkinliğini son derece arttırmıştır. Propaganda ise en temel anlamda bir ikna etme sürecidir. İkna etmek, bir bildirim ve bilgi iletimi biçimidir. Ancak olgusal olarak propaganda kavramı; eksik, yanlış, kasti ve tasarlanmış bir bildirim ve bilgi verme sürecidir. Propaganda, sistematik uygulamaları ile bir grubu, topluluğu ya da bir bireyi zihni olarak yeniden biçimlendirmedir. Bu biçimlendirme başta bilişsel olmak üzere toplumsal, kültürel ve siyasal anlamda propaganda yöntem ve tekniklerine uygun biçimde gerçekleşebilmektedir. Çalışma dâhilinde propagandanın sinema üzerindeki etkisi göz önüne alındığında, tarih boyunca devletlerin kendi halklarını belli fikirler doğrultusunda etkilemek amacıyla kullanılmıştır. Çünkü sinema, kitlelere ulaşmada avantaja sahip olmasının yanı sıra eğlence sunma özelliği ile de fikirleri, ideolojileri kişilere benimsetmek açısından önemli bir etkiye sahiptir. Söz konusu propaganda ve sinema kavramlarının birleştirilerek önemli bir hale getirilmesinin nedeni ise özellikle propaganda için sinemanın bir araç olarak kullanılmasıdır. Sinemanın propaganda amacıyla en yoğun şekilde kullanımı I. Dünya Savaşı'ndan itibaren olmuştur. O dönemde okuma yazma oranının çok düşük olması da propaganda araçları içerisinde sinemanın propaganda amacıyla kullanılabilirliğini arttırmıştır. Sinema, savaş dönemlerinde halkı bilgilendirmek, halkı günlük sıkıntılarından uzaklaştırmak, devletlerin işgal ettiği toprakları halkın gözünde meşru kılmak amacıyla kullanılmıştır. Tüm bunlar dâhilinde örneklem seçiminde; 2010 sonrası popüler Türk sinemasından en çok gişe hasılatı yapan filmlerdeki propaganda unsurları incelemeye tabi tutulmuştur. Analiz çerçevesinde göstergebilimsel çözümleme yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study has been created in order to shed light on the issues such as the historical process of propaganda, how it affects and exposes the masses to become one of the most important political and cultural tools of today, which has begun to make its presence felt with the emergence of humanity. The underlying economic interests have broadened the effectiveness and scope of the propaganda. The widespread use of mass media together with the developing technology has greatly increased the effectiveness of propaganda in daily life. Propaganda is a process of persuasion in the most basic sense. Persuasion is a form of notification and information transmission. However, factually the concept of propaganda; is a missing, inaccurate, deliberate and designed notification and information process. Propaganda is a remodeling of a group, community or an individual with their systematic practices. This form can be realized in accordance with the social, cultural and political propaganda methods and techniques. Considering the effect of propaganda on cinema within the scope of the study, it has been used throughout history to influence the peoples of the states in line with certain ideas. Because cinema has an advantage in reaching the masses, it has an important effect in terms of adopting the ideas and ideologies to the individuals with the feature of offering entertainment. The reason why the concepts of propaganda and cinema are brought together to make them important is to use cinema as a tool especially for propaganda. The most intense use of cinema for propaganda was from World War I. The low literacy rate at that time also increased the usability of cinema for propaganda in the means of propaganda. In the selection of the sample, the propaganda elements in the films selected after 2010 were examined. While selection, the most box-office films were selected. The semiotic analysis method was used in the analysis.