Inconel 625 (AMS 5599) alaşımının diyaframla hidrolik şekillendirilmesinde geri esneme miktarlarının sayısal ve deneysel incelenmesi
Investigation of analytical and experimental spring back behaviour of inconel 625 per AMS 5599 under flexform forming
- Tez No: 597658
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAT GEMALMAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Uzay ve havacılık sanayisinin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen Inconel 625 alaşımı geri esnemesi diğer çelik alaşımlarına göre açısal olarak daha fazla olan bir nikel bazlı bir süper alaşımdır. Form kalıbı tasarım aşamasında, iş parçasının büküm yarıçapı ve kalınlığa bağlı olarak değişen geri esneme miktarının istenen büküm açısına eklenip tasarlanması neticesinde diyaframla hidrolik şekillendirme operasyonunda tek seferde mühendislik gereksinimlerine uygun parça çıkması mümkün hale gelmektedir. Tasarım aşamasında girdi olacak açı değerinin tespiti ise geri esneme davranışı bilinmeyen parçalarda daha zor olmakta, imalat ve tasarım süreçlerini uzatmaktadır. Bu çalışmada Inconel 625 alaşımının diyaframla şekillendirme sırasında geri esneme değerlerinin tespiti amaçlanmıştır. Literatürde mevcut olmayan büküm yarıçapı/iş parçası kalınlığı-geri esneme tablosu elde edilmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda eğme momentini ve iş parçası büküldüğünde tarafsız eksenden geçen form öncesi ve sonrası büküm yarıçap farklarını dikkate alan analitik bir denklem ve deneme kalıbında farklı kalınlıklarda deneyler yapılmıştır. Deneyler farklı büküm yarıçaplarına sahip bir deneme takımı vasıtasıyla yapılan bükümler sonucunda ilgili deney verilerinden kalınlık/büküm yarıçapı-geri esneme tabloları yapılıp sonuçlar karşılaştırılmıştır. Deneysel ve matematiksel verilerden elde edilen sonuçlardan empirik formüller oluşturulmuştur. Bu empirik formüller sayesinde farklı büküm yarıçapı ve parça kalınlıklarındaki geri esneme davranışı tahmin edilmiştir. Ek olarak sonlu analiz yöntemi ile analiz yapılıp tüm sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Inconel 625 is a super alloy that is very hard to form which is developed for requirements of aerospace industries. That material has high strength and high corrosion resistance up to 800⁰C. Forming process, there is a much more spring back occurs rather than other materials. During designing of forming tools, to shape the form to required component such as 90⁰ degree bends, require know-how of spring back behavior. Compensating that spring back by tool, make parts will be formed correctly according to engineering needs. This paper suggest a spring back table for Inconel 625 respect to forming radius and part radius. These tables are not found on any literature. In this paper, there are two approach to the method of finding spring back behavior. In this paper, we approach the problem by two different ways. One of them is experimental by tool and create an empirical formula from these experiment result. The other one is creating a mathematical model from bending moment and using the same inputs of the forming tool to find and compare these results