Liselerdeki eğitsel ve mesleki rehberlik faaliyetlerinin üniversite öğrencilerinin bölüm memnuniyetine etkisi
The effect of educational and vocational guidance activities in high schools on departmental satisfaction of university students
- Tez No: 597657
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ŞINGIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilgiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, üniversite öğrencilerinin lisede aldıkları eğitsel ve mesleki rehberlik hizmetleri ile üniversitedeki bölümlerine ilişkin memnuniyetleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Üniversite öğrencilerinin bölüm memnuniyet düzeyleri ve lisede aldıkları eğitsel ve mesleki rehberlik hizmetlerinin, demografik bazı değişkenlere (cinsiyet, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi, mezun olduğu lise türü, sınıf düzeyi) göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek araştırmanın diğer amaçlarıdır. Araştırmada nicel verilere dayalı genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Gazi Üniversitesi'nde öğrenim görmekte olan 296 kadın ve 106 erkek olmak üzere toplam 402 lisans ve formasyon öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Bölüm Seçimini Etkileyen Faktörler Anketi”Korkut Owen (2008) ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Liselerdeki Eğitsel ve Mesleki Rehberlik Çalışmalarını Ölçme Anketi”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde iki değişken arasındaki ilişkiyi incelemek için“Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu”kullanılmıştır. Veriler normal dağılım gösterdiği için, değişkenin türüne göre bağımsız gruplar için t-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Tek yönlü varyans analizinde ilişkinin anlamlı çıkması durumunda ise, farkın hangi gruplar arasında olduğunun belirlenmesi için Tukey ve LSD Testleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; üniversite öğrencilerinin lisede aldıkları eğitsel ve mesleki rehberlik çalışmaları ile seçtikleri üniversite/bölüme ilişkin memnuniyetleri arasında düşük düzeyde anlamlı olmayan bir ilişki bulunmuştur. Cinsiyet değişkenine göre; kadın öğrencilerin üniversite/bölüm memnuniyet düzeylerinin erkek öğrencilere göre daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Annesi ortaöğretim ve yükseköğretim eğitim düzeyine sahip olan öğrencilerin, annesi okur-yazar eğitim düzeyine sahip olan öğrencilere göre; annesi yükseköğretim eğitim düzeyine sahip olan öğrencilerin, annesi ilköğretim eğitim düzeyine sahip olan öğrencilere göre; üniversite/bölüm memnuniyet düzeylerinin daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Fakat öğrencilerin üniversite/bölüm memnuniyet düzeylerinin baba eğitim düzeyine göre anlamlı farklılaşma göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Anadolu/fen lisesinden mezun olan öğrencilerin, genel lise ve meslek lisesinden mezun olan öğrencilere göre üniversite/bölüm memnuniyet düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca formasyon eğitimi dışında sınıf düzeyi arttıkça öğrencilerin üniversite/bölüm memnuniyet düzeyleri düşüş göstermiştir; en yüksek memnuniyet düzeyi 1.sınıflarda görülürken en düşük memnuniyet düzeyi 4. sınıflarda görülmüştür. Sonuç vetartışma kısmında elde edilen bulgular tartışılarak araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the relationship between the educational and vocational guidance services that the university students receive in high school and their satisfaction with their departments at the university. The other objectives of the study are to examine the departmental satisfaction levels of university students and whether the educational and vocational guidance services they receive in high school differ according to some demographic variables (gender, mother education level, father education level, high school type, grade level). In the research, relational survey model, one of the general survey models based on quantitative data, was used. The study group of the study consists of 402 undergraduate and formation students, 296 women and 106 men studying at Gazi University. As data collection tool,“Factors Affecting Department Selection Questionnaire”Korkut Owen (2008) and“Measurement of Educational and Vocational Guidance Studies in High Schools Questionnaire”developed by the researcher were used.“Pearson moments multiplication correlation”was used to examine the relationship between two variables in the analysis of the resulting data. Since the data showed normal distribution,“t-test”and“one-way variance analysis”(ANOVA) were applied for independent groups according to the type of variable. In case of significant relationship in one-way analysis of variance, Tukey and LSD tests were used to determine which groups the difference is between. According to the findings of the research, there was a low level non-significant relationship between the educational and vocational guidance studies taken by university students in high school and their satisfaction with the university / department they selected. According to the gender variable, University/Department satisfaction levels of female students were higher than that of male students. It was concluded that university/department satisfaction levels of students whose mother has a secondary and higher education level were higher than the students whose mother has a literate education level; and satisfaction levels of students whose mother has a higher education level were higher than the students whose mother has a primary education level. However, it was concluded that the University/Department satisfaction levels of the students did not show significant differentiation compared to the paternal education level. Students who graduated from Anadolu/Science High School had higher University/Department satisfaction levels than those who graduated from general high school and vocational high school. In addition, students' University/Department satisfaction levels declined as grade level increased outside of formation education; the highest level of satisfaction was seen in the first grade, while the lowest level of satisfaction was seen in the fourth grade. In the conclusion and discussion section, the findings were discussed and suggestions were made to the researchers.