Bazı kesirli türevli diferansiyel denklemlerin çözümleri üzerine
On the solutions of some fractional differantional equations
- Tez No: 597662
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORKUN TAŞBOZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş bölümü olarak hazırlandı ve kesirli hesaplamaların tarihçesi hakkında bilgi verildi. Önceki çalışmalar olarak adlandırılan ikinci bölümde ise daha önce yapılan çalışmalar ile ilgili literatüre yer verildi. Materyal ve yöntem ile adlandırılan bölümde ise bazı temel kavramlar ile birlikte kesirli türev yaklaşımları verildikten sonra tanjant hiperbolik yöntemi verildi. Tezin orijinal kısmı olan dördüncü bölümde ise tanjant hiperbolikyöntemi ile conformable kesirli mertebeden (2+1) boyutlu Burgers,Broer-Kaup-KupershmiltveZoomerondenklemlerinin analitik çözümleri elde edildikten sonrabazı parametre değerleri için analitik çözümlerin üç boyutlu yüzeyleri verildi. Tezin son bölümü ise sonuç ve öneriler bölümü olarak düzenlendi.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is prepared as introduction part and information is given about the history of fractional calculations. In the second chapter which is named as previous studies, literature review about the previous works is given. In the part which is entitled as material and method, after giving some basic notions and the fractional derivative approximations, tangent hyperbolic method is given. In the fourth chapter which is the original part of this thesis, after obtaining the analytical solutions of conformable fractional (2+1)dimensional Burgers,Broer-Kaup-Kupershmilt and Zoomeronv equations with tangent hyperbolic method, three dimensional surface plots pf analtical solutions are given for some values of parameters. The last chapter of the thesis is organized as conclusion and suggestion part.