Menopozda olan ve olmayan evli kadınların menopoza ilişkin tutumlarının cinsel yaşam ve yaşam kalitesi ile ilişkisi
The relation of attitudes towards menopause of menopausal and non-menopausal married women to sexual life and quality of life
- Tez No: 597671
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRAN ERTEKİN PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma menopozda olan ve olmayan evli kadınların menopoza ilişkin tutumlarının cinsel yaşam ve yaşam kalitesi ile ilişkisinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Tanımlayıcı tipteki araştırmanın örneklemini Erzurum ili, Narman ilçesinde bulunan Narman Aile Sağlığı Merkezi'ne muayene olmak üzere başvuran, en az bir yıldır menopoza girmiş ve evli olan (menopoz grubu için), 18 yaş üzeri olup evli olan (menopozda olmayan grup için) kadınlar oluşturmuştur. Örneklem büyüklüğü güç analizi kullanılarak hesaplanmış ve her bir grup için 161 kadın olarak belirlenmiştir. Menopozda olan ve menopozda olmayan grup için toplam 322 kişi örnekleme alınmış ve araştırma 15 Ocak 2019-15 Temmuz 2019 tarihleri arasında yapılmıştır. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Menopoza İlişkin Tutum Ölçeği, Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği ve Utian Yaşam Kalitesi Ölçeği ile toplanmıştır. Formlar araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemi ile doldurulmuştur. Veriler SPSS 22,0 programında değerlendirilmiş ve değerlendirmede Kolmogorov-Smirnov testi, t-testi, tek yönlü varyans analizi (Anova), Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to investigate the relation of menopause related attitudes of menopausal and non-menopausal married women to sexual life and quality of life. The sample of this descriptive study consisted of women who referred to Narman Family Health Center located in Erzurum province for examination, who were menopausal for at least one year and married (for menopause group), who were over 18 years old and married (for non-menopausal group). Sample size was calculated using power analysis and 161 women were included in each group. 322 women in total were taken to sample for the menopausal and non-menopausal groups. This research was conducted between January 15, 2019 and July 15, 2019. The data were collected using Personal Information Form, the Attitudes Towards Menopause Scale, the Arizona Sexual Experiences Scale and the Utian Quality of Life Scale. Forms were filled out by the researcher with face to face interview technique. Data were evaluated in SPSS 22.0 program. Kolmogorov-Smirnov test, t-test, one-way analysis of variance (one-way ANOVA), Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis test and Pearson correlation analysis were used in the evaluation of the data.