50-69 yaş arası kadınların jinekolojik muayeneye gitmeye yönelik görüş ve tutumları
Opinions and attitudes of 50-69 years old women to go to gynecological examination
- Tez No: 688430
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCİHAN AKKUZU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Jinekolojik muayene genel fizik muayene ile pelvik muayeneyi içerir. Jinekolojik muayene birçok kadın için herhangi bir şikayeti olmadığı sürece kaçınılan muayene yöntemidir. 50-69 yaşlardaki kadınlar, sağlığı koruyucu ve iyileştirici jinekolojik muayenelerin yoğun yapılmasını gerektiren cinsiyete özgü dönemlerden klimakteryum sürecinden geçmekte ya da bir sonraki yaşam dönemi olan yaşlılığın başındadırlar. Menopoz, kadın hayatında psikolojik ve sosyal değişimlerin görüldüğü, üreme yeteneğinin kaybolduğu yaşam dönemi olan klimakteryum döneminde yer alan önemli bir gelişimsel ve fizyolojik olaydır. Klimakteryum dönemi 40-45 yaşlarında başlayıp 65 yaşa kadar sürmektedir. Yaş ilerledikçe özellikle de menopoz sonrası yaşlarda jinekolojik muayene gitme sıklığı azalmaktadır. Bu durum, bu yaş grubu kadınların sağlığını koruyucu sağlık alışkanlıklarını öğrenmesini, erken tanısı ve tedavisi olabilecek rahatsızlıkların ve jinekolojik kanserler gibi hastalıkların geç saptanmasını beraberinde getirebilmektedir. Tanımlayıcı tipte gerçekleştirilen bu çalışma, Ankara'da, Ufuk Üniversitesi Dr. Rıdvan Ege Hastanesi'nin Kalp Damar Cerrahisi, Kardiyoloji ve Fizik Tedavi kliniğinde 03.02.2020-27.06.2020 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 50-69 yaş arası aktif jinekolojik hastalık tanısı almamış, soruları yanıtlayabilecek bilişsel yeterlilikte ve gönüllü 100 kadın oluşturmuştur. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan 37 sorudan oluşan bir anket formu ile yüz yüze görüşme tekniği uygulanarak toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, kadınların yaş ortalamalarının 59 olduğu, %84'ünün evli, %16'sının bekar olduğu, görülmektedir. Kadınların %90'ı jinekolojik muayeneye gidilmesi gerektiğini, %35,56'sı da jinekolojik muayeneye 25-34 yaş aralığında gidilmesi gerektiğini düşünmektedir. Kadınların %33'ü kontrol amaçlı, %67'si herhangi bir şikâyeti olduğunda jinekolojik muayeneye gittiğini ifade etmiştir. 50-55 yaş grubundaki kadınların daha fazlası (%30'u), diğer yaş gruplarına göre (62 ve üstü yaş grubunun %23'ü) jinekolojik kontrol ve taramalara gidilmesi gerektiğini düşünmektedir.
Özet (Çeviri)
Gynecological examination includes general physical examination and pelvic examination. Gynecological examination is an avoided examination method for many women unless they have any complaints. Women between the ages of 50-69 go through the climacterium process, which is gender-specific, requiring intensive health-saving and healing gynecological examinations, or are at the beginning of the next life cycle, old age. Menopause is an important developmental and physiological event that takes place in the climacterium period, which is the period of life in which psychological and social changes are observed in women's life and the reproductive ability is lost. The climacterium period starts at the age of 40-45 and lasts until the age of 65. As the age progresses, the frequency of going to gynecological examination decreases especially in the post-menopausal ages. This situation may lead to the learning of health habits of this age group for the health of women, and the late detection of diseases such as gynecological cancers that may lead to early diagnosis and treatment. This descriptive study, Ufuk University in Ankara. It was performed between 03.02.2020- 27.06.2020 in the Cardiovascular Surgery, Cardiology and Physical Therapy Clinic of Rıdvan Ege Hospital. The sample of the study was not diagnosed as active gynecological disease between the ages of 50-69, and 100 women with cognitive competence and volunteers who could answer the questions. The data were collected by applying face to face interview technique with a questionnaire consisting of 37 questions prepared by the researcher. According to the results obtained from the research, it is seen that the average age of women is 59, 84% are married and 16% are single. 90% of women think that gynecological examination should be done, 35.56% of them think that gynecological examination should be done between the ages of 25-34. 33% of women stated that they went for gynecological examination when they had any complaints and 67% of them for control purposes. More women (30%) in the 50-55 age group think that gynecological control and screening should be done compared to other age groups (23% of the age group 62 and older).