Hiperreflektif noktalar tespit edilen diyabetik retinopatili hastalarda oksidatif, antioksidatif belirteçlerin ve inflamatuar sitokinlerin değerlendirilmesi
Evaluation of oxidative, antioxidative status and inflammatory cytokines in patients with detected hyperreflective dots in diabetic retinopathy
  1. Tez No: 597680
  2. Yazar: MEHMET CEM SABANER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜBERRA AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
AMAÇ: Optik koherans tomografi ile hiperreflektif noktalar tespit edilen diyabetik retinopati ve diyabetik maküler ödem (DMÖ) tanılı hastalarda serumda oksidatif, antioksidatif belirteçlerin ve inflamatuar sitokinlerin düzeylerini belirlemek amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Daha önce herhangi bir tedavi almamış DMÖ ve hiperreflektif noktalar (HRN) tespit edilen 31 hasta (grup-1), daha önce herhangi bir tedavi almamış izole DMÖ tespit edilen 29 hasta (grup-2) ve diyabetik retinopati tespit edilmeyen sadece diyabetes mellitus tanısı olan 28 hasta (grup-3) çalışmaya dahil edildi. Hastaların tanı anında, en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) kaydedildi, optik koherens tomografileri (OKT) ile SMK (santral maküler kalınlık), SMV (santral maküler volüm), TMV (total maküler volüm), KK (subfoveal koroid kalınlığı) belirlendi ve tüm hastalardan bir biyokimya tüpüne kan alınıp santrifüj ile serum elde edilip -80° derecede saklandı. Hasta serumlarından TAS (total antioksidan seviye), TOS (total oksidan seviye), VEGF (vasküler endotelyal büyüme faktörü), FGF (fibroblast büyüme faktörü) ve IL-1b (interlökin-1beta) düzeyleri ölçüldü. Üç hasta grubu OKT parametreleri ve biyokimyasal ölçümleri açısından istatistiksel olarak karşılaştırıldı. BULGULAR: Çalışmaya toplamda 43'ü kadın (%48,9), 45'i (%51,1) erkek 88 hasta dahil edildi. Yaş ortalaması 56.29 ± 9,23 yıl idi. Gözlerin 64'ü fakik, 24'ü psödofakik idi. Yaş ve cinsiyet açısından üç grup arasında fark saptanmadı. Grup 1 ve 2'de EİDGK, grup 3'e göre istatistiksel olarak düşük idi. Grup-1'de SMK, SMV, TMV, TAS, TOS, VEGF ve FGF değerleri grup 3'e göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek idi. Grup-2'de SMK, SMV, TMV, VEGF ve FGF değerleri grup 3'e göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek idi. Grup-1'de TOS ve VEGF değerleri grup-2'ye göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek idi SONUÇ: Bu çalışma, hiperreflektif noktalar tespit edilen DMÖ'lü hastalarda oksidatif ve inflamatuar belirteçlerin daha yüksek olarak saptanması nedeniyle, optik koherens tomografide görülen hiperreflektif noktaların inflamatuar bir belirteç olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the levels of serum antioxidative markers and inflammatory cytokines in patients with diabetic retinopathy and diabetic macular edema (DME) whose hyperreflective spots were detected by optical coherence tomography. Materials and Methods: Thirty-one patients (group-1) with diagnosed non-treated DME and hyperreflective spots (HRN), 29 patients (group-2) with diagnosed non-treated DME without any HRN (group-2), twenty-eight patients (group-3) with only diabetes mellitus (no any retinopathy) were included in the study. At the time of diagnosis, the best corrected visual acuity (BCVA) was recorded, CMT (central macular thickness), CMV (central macular volume), TMV (total macular volume), CT (subfoveal choroid thickness) were determined by optical coherence tomography (OCT), and blood was collected in a biochemistry tube from all patients, after serum was obtained by centrifugation and stored at -80 ° C. Serum TAS (total antioxidant status), TOS (total oxidant status), VEGF (vascular endothelial growth factor), FGF (fibroblast growth factor) and IL-1b levels were measured. OCT parameters and biochemical measurements were compared statistically between three groups. Results: A total of 88 patients (43 female (48.9%) and 45 male (51.1%)) were included in the study. The mean age was 56.29 ± 9.23 years. 64 of the eyes were phakic and 24 were pseudophakic. There was no difference between the three groups in terms of age and sex. In Group 1 and 2, BCVA was statistically lower than group 3. CMT, CMV, TMV, TAS, TOS, VEGF and FGF were significantly higher in group-1 than in group-3. CMT, CMV, TMV, VEGF and FGF values were significantly higher in Group 2 than Group 3. TOS and VEGF values were significantly higher in group-1 than group-2. Conclusion: This study demonstrates that hyperreflective spots seen on optical coherence tomography may be an inflammatory biomarker, because of oxidative and inflammatory markers are found to be higher in patients with DME and hyperreflective spots.