Yaşa bağlı makula dejenerasyonu olan olgularda gözlenen sessiz koroidal neovasküler membranların eksüdatif tipe dönüşümünün tespitinde optik koherens tomografi ve optik koherens tomografi anjiyografinin yeri
Assessment of progression of exudative amd in the other eyes of patients follow-up of pati̇ents with exudative amd in one eye and qui̇escent choroidal neovascular membrane in the other eye with oct and octa
  1. Tez No: 727398
  2. Yazar: ÇAĞRI YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABAHATTİN SÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
AMAÇ: Bir gözde eksüdatif tip koroidal neovaskülarizasyonu olup diğer gözünde sessiz knvm ile takipte olan hastaların eksüdatif tip YBMD 'ye dönüşümünün erken tespitinde OKT ve OKTA' nın önemi MATERYAL VE METOD: Klinik olarak bir gözde eksüdatif ybmd olup diğer gözde noneksüdatif ybmd tanılı olan başka bir ek göz patolojisi olmayan hastalar dahil edildi. Görüntüleme yöntemi olarak OKT (santral maküler kalınlık, subfoveal koroidal kalınlık, KNVM tipi, ELM ve ISOS (Fotoreseptörlerin iç ve dış segmenti) bütünlüğü, ped vertikal ve horizontal çap ve hiperreflektif nokta) ve OKTA (koryokapiller akım alanı, knvm akım alanı ve hızı ve siyah halo ) kullanıldı.Takipleri sırasında aktivasyon gelişimine bağlı olarak 2 gruba ayrıldı. Grup 1: Aktivasyon gelişmeyen sessiz KNVM'ye sahip 8 göz, grup 2 , aktivasyon gelişen 11 hasta. Gruplar arası klinik ve OKT, OKTA bulguları karşılaştırıldı. Tüm gözlerin zaman içinde OKT ve OKTA parametreleri değerlendirildi bu parametreler karşılaştırıldı. Aktivasyon kriteri olarak OKT kesitlerinde intraretinal ve subretinal sıvı varlığı kabul edildi. BULGULAR: 76 hastadan 19 (%25) hastada klinik olarak biz göz aktive diğer gözde sessiz KNVM saptandı. Başlangıç klinik bulgular (yaş, cinsiyet, göz içi basıncı, santral maküler kalınlık, sferik ekuvalan) açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To evaluate the importance of optical coherence tomography (OCT) and optical coherence tomography angiography (OCT-A) in the early detection of progression of exudative AMD in patients with exudative choroidal neovascular membrane in one eye and quiescent choroidal neovascular membrane in the other eye. METHODS: Patients with exudative AMD in one eye and nonexudative AMD in the other eye without any other additional eye pathology were included. Patients underwent a ophthalmologic examination including spectral-domain OCT (central macular thickness, subfoveal choroidal thickness, CNVM type, ELM and ISOS (inner and outer segment of photoreceptors) integrity, pigment epithelium detachments (PED) vertical and horizontal diameter and hyperreflective dots) and spectral-domain OCT-A (cnvm selected area , choriocapillaris flow area , dark halo ) was used. During the follow-up, they were divided into 2 groups depending on the progression to exudative choroidal neovascularization. Group 1: 8 eyes with quiescent CNVM without progression, group 2, 11 patients with progression. Clinical, OCT and OCTA findings between the groups were compared. OCT and OCTA parameters of all eyes during the follow-up were evaluated and these parameters were compared. The presence of intraretinal and subretinal fluid in OCT sections was defined as an progression criterion. RESULTS: Exudative CNVM in one eye and quiescent CNVM in the other eye were detected in 19 (25%) of 76 patients. There was no statistically significant difference between the two groups in terms of initial clinical findings (age, gender, intraocular pressure, central macular thickness, spherical equivalent).