Isı borularının performansını etkileyen parametrelerin optimizasyonuısı borularının performansını etkileyen parametrelerin optimizasyonu
The optimization of the parameters that affect the performance of the heat pipes
  1. Tez No: 597695
  2. Yazar: DOĞUKAN KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN MENLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Fosil kökenli enerji kaynaklarının zaman içerisinde tükenecek olması ve çevresel etkileri değerlendirildiğinde, enerjinin verimli kullanımının önemi artmaktadır. Bu tez çalışmasında, termosifon tipi ısı borusunda çalışma akışkanı olarak saf su kullanılarak, ısı borusunun farklı parametrelere göre performansı deneysel olarak incelenmiş ve optimum çalışma şartları belirlenmiştir. Deneysel çalışmada ısı borusu üzerinde farklı noktalardan alınan sıcaklık ölçümleri bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Deneyler; 44,2 ml, 35,36 ml ve 17,68 ml'lik üç farklı şarj oranında; 5 g/s, 7,5 g/s ve 10 g/s'lik üç farklı kütlesel debide; 200 W, 300 W ve 400 W'lık üç farklı güç girişinde; 60 o, 75 o ve 90 o'lik üç farklı eğim açısında yapılmıştır. Deneyler sonucu elde edilen verilerin sayısal analizi yapılarak performansa etkileri incelenmiştir. Isı borusu deneylerinde elde edilen sonuçlardan en ideal çalışma şartlarının 90o eğim açısı, 44,2 ml şarj oranı ve 5 g/s debide elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The importance of efficient use of energy increases with the depletion of fossil energy resources over time and environmental impacts. In this thesis, pure water was used as study fluid in thermosyphon type heat pipe, the performance of the heat pipe according to different parameters has been experimentally investigated, optimum working conditions have been determined. In experimental study, temperature measurements taken from different points on heat pipe were transferred to computer. Experiments were conducted by using 17,68 ml, 35,36 ml and 44,2 ml charge rates for three different power inputs as 200 W, 300 W and 400 W; 5g/s , 7.5g/s and 10 g/s mass flow and by applying 60o, 75o and 90o tilt angels. The numerical analysis of data that obtained from experiments, effects of different parameters on performance was investigated. According to the results obtained from the heat pipe experiments, the optimum operating conditions were obtained at 90o slope angle, 44,2 ml charging rate and 5 g/s flow rate.