Larinks maligniteli hastalarda ikinci primer akciğer malignitesi oranlarının araştırılması
Investigation of second primary lung malignancy rates in patients with Laryngeal malignancy
- Tez No: 597702
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLESER SAYLAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Larinks kanserinde (LK), simültan, senkron veya metakron olarak ikinci primer tümör (ĠPT) gelişme oranı yüksektir ve çeşitli serilerde % 4-30 arasında gösterilmiştir. LK'de İPT özellikle üst aerodigestive traktta görülür. Akciğerde İPT görülme olasılığı % 1.1-12.5 olarak belirtilmektedir. Bu çalışmada kliniğimizde tanı ve takipleri yapılan LK'li hastalar incelenerek İPT'li hastaların belirlenmesi, bu hastalarda İPT gelişimi açısından yüksek riskli parametrelerin incelenmesi amaçlanmıştır. Böylece bu hastaların takipleri bu sonuçlara göre yönlendirilerek İPT erken tanınıp, buna bağlı gelişen mortalite oranlarının azaltılması hedeflenmiştir. Gereç ve yöntem: 2006-2019 yılları arasında S.B.Ü. Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Kliniği'nde LK tanısıyla tedavi ve takipleri yapılmış hastaların tıbbi kayıtları retrospektif olarak incelendi. İPT mevcut olan hastalar saptandı. Hastalar yaş, cinsiyet, sigara-alkol kullanım durumu, evre, tümör histolojisi, tedavi yöntemlerine göre gruplandırıldı. Tekli ve çoklu değişkenlerle birlikte Kaplan – Meier sağkalım analizleri yapıldı. Bulgular: Çalışmaya, yaş ortalaması 59.38 ± 10.18 (49,2-69,56) olan 556 hasta dahil edildi. Hastaların % 92.4'ü erkek, %7.6'sı ise kadındı. Ortalama takip süresi 48.07 ± 40.68 ( 7.39-88.75) aydı. İPT gelişim oranı % 8.8 ve en sık İPT lokalizasyonu akciğerdi (% 77.55). Cinsiyet, yaĢ, sigara-alkol kullanım durumu, tanı anında boyunda metastatik lenf nodu bulunması ile İPT gelişimi arasında anlamlı istatistiksel ilişki saptanmadı. Glottik lokalizasyonlu kanserlerde anlamlı olarak daha az İPT geliştiği belirlendi (p: 0,001). T3 tümörlerde (p: 0,016), histolojik olarak az differansiye SCC'lerde (p: 0,001) ise İPT gelişiminin anlamlı olarak diğer histolojik tiplere göre yüksek olduğu bulundu. Takipleri süresinde ikinci primer malignite saptanan hastalarda 1 yıllık sağkalım % 89.6, 5 yıllık sağkalım % 33.4 olarak bulundu. İPT gelişmeyen larinks kanserli hastalarda hastalıksız 5 yıllık sağkalım oranı % 72 idi. Sonuç: LK hastalarında akciğerde ikinci bir malignite gelişmesi nadir değildir, sağkalım oranlarını azaltan ve mortaliteyi ciddi ölçüde artıran bir durumdur. Özellikle az diferansiye tümörü olan hastalarda İPT açısından dikkat edilmelidir. Bu nedenle LK teşhisi alan hastaların tanı anında ve takiplerinde akciğer taramalarının yapılması ve bu hastaların multidisipliner konseylerce takip edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: In larynx cancer (LC), simultaneos, synchronous and metachronous second primary tumour (SPT) development rates are significantly high and in most series it is shown to be 4-30 %. SPT is mostly seen in upper aerodigestive tract in LC.SPT rates in lungs are assumpted to be %1.1-12.5. In this study it is aimed to analyze the patient with LC that are diagnosed and followed up in our clinic, detect the patients with SPT , determine the high- risk parameters in these patients that led to SPT development. Therefore it is targeted to direct these patients' follow-up according to these results, diagnose SPT early and decrease the mortality rates due to SPT. Material and Method: In this study, medical records of the patients that were diagnosed and followed up with LC in SBU DıĢkapı Yıldırım Beyazı Education and Research Hospital Ear Nose Throat and Head and Neck Surgery Department were analyzed. Patients with SPT were spotted. Patients were grouped according to age, sex, state of smoking / alcohol consumption, stage, tumour histology, treatment protocols. Kaplan- Meier survival analysis were performed with single and multiple variables. Results: The study included 556 patients with a mean age of 59.38± 10.18 (49.2-69.56) 92.4% of the patients were male, and 7.6% of them were female. Average length of follow-up were 48.07 ± 40.68 ( 7.39-88.75) months. SPT development ratio was 8.8% and the most common localization for SPT was lungs. (77.55%) There were no statistically significant correlation between age,sex, smoking, alcohol consumption state, metastatic lymph node presence in diagnosis and SPT development. It was spotted that in glottic cancer there is a significant low SPT development rate (p: 0.001) The risk was found to be significantly higher in T3 tumours (p: 0.016), and histologically low –differentiated squamous cell carcinomas (p:0.001) compared to other histological types. It is found that the yearly survival rate was 89.6 % and 5 year survival rate was %33.4 in patients that were diagnosed with SPT during their follow-up. 5 year survival rate without disease was found to be 72% in patients that were not diagnosed with SPT. Conclusion: Second primary tumour development in lungs is not a rare situation in LC, thus it is a condition that decreases the survival rates and increases mortality. It is needed to pay attention for SPT development in patients with lowdifferentiated tumours. Therefore in patients that are diagnosed with LC, lung scanning should be performed both in time of diagnosis and during follow up, and these patients should be followed up by multidisiplinary councils.