İklimlendirme sistemlerinde enerji ekonomisi
Energy economy in HVAC systems
- Tez No: 597701
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada iklimlendirme cihazlarında enerji ekonomisinin önemine dikkat çekilmek istenmiştir. İklimlendirme cihazları ile ilgili ulusal ve uluslararası yönetmelikler incelenmiş ve güncel mevzuatlar araştırılmıştır. Binalarda tüketilen enerjinin %32'si iklimlendirme cihazları tarafından tüketilmektedir. Bu yüzden bu cihazların en uygun verimliliklerde seçilmesi gerekmektedir. İncelemesi yapılan bir hastanede kullanılan soğutma grupları ve fan coil cihazlarının, daha yüksek sezonsal enerji verimliliğine (SEER) sahip cihazlar kullanıldığındaki yıllık işletme maliyetleri arasındaki fark hesaplanmıştır. Soğutma gruplarının yüksek verimlilikte cihaz kullanıldığındaki oluşacak ilk yatırım maliyetini, yıllık enerji tasarrufu ile 4 yılda geri ödeyeceği hesaplanmıştır. Fan coil cihazlarında ise yine enerji verimliliği yüksek olan EC motorlu fan kullanıldığında, AC motorlu fana göre ilk yatırım maliyetini yapacağı enerji tasarrufu ile 9 yılda ödeyeceği Net Bugünkü Değer yöntemi ile hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to draw attention to the importance of energy economy in air-conditioning devices. National and international regulations related to air conditioning devices were examined and current legislation was investigated. 32% of the energy consumed in buildings is consumed by air-conditioning devices. Therefore, these devices need to be selected in the most appropriate efficiency. The difference between the chillers and fan coils which have standart efficiency used in a hospital and the use of these units with higher seasonal energy efficiency (SEER) was calculated. It has been calculated that chillers will pay back the first investment cost in 4 years when using high efficient chillers. In the case of fan coil units, when the high efficient EC motorized fan is used against AC motorized fan, when it was calculated by Net Present Value method it will pay the first investment cost in 9 years