Kemoterapi ve radyoterapi görmüş yassı epitel hücreli, lokal ileri, nazofarenks dışı baş boyun kanserli hastalarda prognostik faktörlerin değerlendirilmesi
Prognostic factors in locally advanced head and neck cancer patients treated with chemoradiotherapy.
  1. Tez No: 288524
  2. Yazar: CANAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ALTUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Lokal ileri YEHBB kanseri nedeniyle (kemoradyoterapi) kemoterapi ve radyoterapi alan hastalarda sağkalımı etkileyen faktörlerin araştırılması.Gereç Yöntem: 2003-2008 yılları arasında nazofarenks dışı lokal ileri YEHBB kanseri nedeniyle kemoterapi (indüksiyon ve/veya konkomitan) ve radyoterapi uygulanmış hastaların dosyaları incelendi. 17-70 yaşları arasında, nonmetastatik, histopatolojik tanı almış, orofarenks-oral kavite, larenks ve hipofarenks yerleşimli 96 hasta demografik, klinik ve histopatolojik özellikler, uygulanan tedaviler, tedavi cevapları, lokal, bölgesel, uzak nüks-metastaz, genel ve hastalıksız sağkalım ve ikinci maligniteler açısından analiz edildi. Sağkalım analizi Kaplan-Meier yöntemi ile yapıldı ve istatistiksel farklar log-rank testi ile doğrulandı. Çoklu analizlerde Cox regresyon (forward, LR) analizi kullanıldı.Bulgular: Medyan takip süresi 27.5 ay (1-89) ve medyan yaş 55.5'tir (21-80) . Tüm hastalar için 5 yıllık genel sağkalım oranı % 45'tir. İndüksiyon kemoterapisi alan hastalarda genel sağkalım ve uzak metastazsız sağkalım avantajı yoktur. En yüksek sağkalım oranı larenks (% 58), en düşük sağkalım oranı oral kavite kanserlerinde (% 0) görülmüştür. Yaşayan larenks ve hipofarenks kanserli hastaların % 91.6'sında larenks koruması mümkün olmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the prognostic factors in locally advanced SCHN cancer patients treated with chemoradiotherapy.Materials and methods: Charts of locally advanced nonnasopharyngeal SCHN cancer patients treated with chemotherapy (induction and/or concomittant) and radiotherapy between the years 2003 and 2008 were reviewed.. Ninety-six histopathologically confirmed, non metastatic, oral cavity-orophaynx, larynx and hypopharynx cancer patients between the ages 17 and 70 were analyzed for demographic and histopathologic characteristics, treatments and treatment responses, local, regional and distant control rates, overall and progression free survival (OS and PFS) and second malignancies. Kaplan-Meier methodology was used for survival analysis and statistical differences were confirmed by log-rank. For multi-variete analysis Cox-regression (forward, LR) was used.Results: Median follow-up is 27.5 (1-89) months and median age is 55.5 (21-80). Five year overall survival is 45% for the whole set of patients. Induction chemotherapy has no impact on overall and progression free survival. The highest (58%) and lowest (0%) survival rates are detected in larynx and oral cavity tumors. In 91.6% of the surviving hypopharynx and larynx cancer patients larynx has been preserved.