Gastroözofageal reflü hastalığı semptomları olup endoskopik olarak reflü özefajiti saptanan ve saptanmayan hastaların normal popülasyona göre insülin direnci ve ürik asit yüksekliği ile ilişkisini belirlemek
Determining the relationship of the patients having gastroesophageal reflux disease symptoms and with and without endoscopically detected reflux esophagitis with insulin resistance and hyperuricemia compared to normal population
- Tez No: 597711
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMA KARAAHMETOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Gastroenteroloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Gastroenterology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Özellikle obez olmayan, vücut kitle indeksi 30'un altındaki kişileri çalışmaya alarak, insülin direnci ve ürik asit yüksekliği ile GÖRH ve özofajit arasındaki ilişkiyi belirlemeye yönelik bir çalışma yapmayı amaçladık. Yöntem: Çalışmamızda polikliniklerimize ayaktan başvuran 75 tane gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) tanısı konan ve 75 tane GÖRH semptomu ve tanısı olmayan sağlıklı kişiler ile gerçekleştirilmiştir. Hem hasta hem de kontrol grubu 18 yaşından büyük olmak şartıyla erkek-kadın cinsiyet ayrımı gözetilmeksizin seçilmiştir. Hasta grubu; son 3 aydır GÖRH için herhangi bir tedavi almayan, klasik GÖRH semptomları olan pirozis ve regürjitasyon semptomlarından birini veya ikisini, haftada iki veya daha fazla sıklıkta olmak şartıyla 3 ay veya daha uzun süredir belirten kişilerden seçilmiştir. Ayrıca hasta grubunda özofajit olup olmadığının ayrımı açısından üst gastrointestinal sistem endoskopisi yapılmış olan kişiler seçildi. Kontrol grubu da tipik veya atipik GÖRH ile ilişkili bir semptomu olmayan, daha önce GÖRH tanısı olmayan ve tedavi almamış kişilerden seçilmiştir. Her iki grupta da bilinen diyabet mellitus, prediyabet, insülin direnci olanlar, vki 30 ve üstü olanlar, insülin direnci ve ürik asit yüksekliği yapabilen ilaç kullananlar çalışmaya dahil edilmemiştir. Bulgular: Çalışma 75'er kişiden oluşan hasta ve kontrol grupları ile yapılmıştır. Katılımcıların 51'i (%34,00) erkek, 99'u (%66,00) kadındır. Hasta grubunda insülin direnci olanların oranı (%46,67) kontrol grubuna göre (%22,67) daha yüksektir (p:0,002). Özofajit ve Barrett özofagusu olanlarda insülin direnci oranı (%63,33) diğer hastalara göre (%35,56) daha yüksektir (p:0,018). Hasta gruplarına göre insülin direnci ve ürik asit oranları incelendiğinde; gruplar arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır. Hastalarda insülin direnci varlığına göre ürik asit seviyelerinin oranlarına bakıldığında; insülin direnci olanlarda ürik asit seviyesinin yüksek olma oranı (%20,00), insülin direnci olmayanlara göre (%5,00) daha yüksektir (p:0,035). Sonuç: VKİ değerleri benzer olan gruplar arasında GÖRH grubunda insülin direncinin daha yüksek çıkması insülin direnci ile GÖRH arasında olası ilişkiyi göstermektedir ve sonuçlarımızın ileriki çalışmalar ışık tutacağı kanaatindeyiz. Prospektif dizaynda uzun dönem takipli, beslenme özellikleri, viseral yağ dokusu ve moleküler parametrelerin de değerlendirildiği eksperimental ve klinik çalışmalar beklenmektedir. Anahtar kelimeler : Gastroözofageal reflü hastalığı, reflü özofajiti, insülin direnci, hiperürisemi
Özet (Çeviri)
Background: We aimed at conducting a study to determine the relationship between GERD and esophagitis with insulin resistance and hyperuricemia by including the patients especially who are not obese and whose body mass index is less than 30. Methods: 75 patients applied to outpatient clinics and diagnosed with gastroesophageal reflux disease (GERD) and 75 healthy subjects without GERD symptoms and diagnosis were included in our study. Both the patient and control groups were selected regardless of their gender, provided that they were older than 18 years of age. The patient group was selected from individuals who had not received any treatment for GERD for the last 3 months, and who indicated one or two of the classic symptoms of GERD, such as pyrosis and regurgitation, for a period of 3 months or more, with a frequency of 2 or more per week. In addition, the patients who underwent upper gastrointestinal endoscopy to determine whether esophagitis was present or not were selected. The control group was selected from individuals who did not have a typical or atypical GERD-related symptom, who were not previously diagnosed as having GERD and did not receive any treatment. Patients with known diabetes mellitus, prediabetes, insulin resistance, bmi of 30 and above, using drugs which may cause insulin resistance and hyperuricemia were not included in the study. Results: The study was conducted with patient and control groups, each consisting of 75 people. 51 of the participants were male (34.00%) and 99 of them were female. (66.00%) The rate of patients with insulin resistance was higher in the patient group (46.67%) compared to the control group (22.67%) (p: 0.002). Insulin resistance rate was higher in patients with esophagitis and Barrett's esophagus (63.33%) than in other patients (35.56%) (p: 0.018). When insulin resistance and uric acid levels were examined according to patient groups, no significant relationship was found between the groups. When the rates of uric acid levels were evaluated according to the presence of insulin resistance; the rate of hyperuricemia were higher in patients with insulin resistance (20.00%) than those without insulin resistance (5.00%) (p: 0.035). Conclusion: Among the groups with similar BMI values, higher insulin resistance in the GERD group suggests a possible relationship between insulin resistance and GERD, and we believe that our results will shed light on future studies. Experimental and clinical studies with prospective design and long -term follow-up in which nutritional characteristics, visceral adipose tissue and molecular parameters are also evaluated are expected. Keywords : Gastroesophageal reflux disease, reflux esophagitis, insulin resistance, hyperuricemia