Gastrik yakınmalarla başvuran çocuk hastalarda eozinofilik özofajit sıklığının ve eşlik eden semptomların araştırılması
Inspection of eosinophilic esophagitis frequency and accompanying symptoms in children attending with gastric complaints
- Tez No: 633919
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KARBUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Çocukluk çağında gastrik yakınmalarla başvuran hastalardaki eozinofilik özofajit sıklığının, kliniğinin ve laboratuvar bulgularının tespit edilmesi ve diğer gastrik yakınma yapan hastalıklardan ayırt edici özelliklerinin ortaya koyulması ve daha erken tanı alması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji Kliniğine başvuran gastrik şikayetleri olan hastalardan endoskopi yapılmış olanlar çalışmaya dahil edilerek hastaların ayrıntılı öyküleri alınıp fizik muayeneleri yapılarak değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme esnasında gastrik yakınma yapabilecek hastalıklar açısından önem arz eden tüm veriler kayıt altına alınmıştır. Özofagus endoskopik biyopsisinde 15 eozinofil/bba saptanan hastalara eozinofilik özofajit tanısı konmuştur. Karşılaştırma grubu olarak gastrik yakınmalarla başvurup eozinofilik özofajit tanısı dışlanan tüm hastalar dahil edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 56'sı (%60,2) kız, 37'si (%39,8) erkek olmak üzere toplam 93 hasta dahil edilmiştir. Doksan üç hasta içerisinden 2 kişide (%2,15) EÖ olduğu saptanmıştır. Hastaların başvuru şikayetleri incelendiğinde en sık karın ağrısı (%77,42) iken, ikinci sıklıkta bulantı ve kusma (%60,22),üçüncü sıklıkta ağza acı su gelmesi (%38,71) olduğu görülmüştür. Hastaların fizik muayene bulgularında en çok epigastrik hassasiyet (%66,7) saptanmıştır. Fizik muayene bulguları ve başvuru şikayetleri değerlendirildiğinde eozinofilik özofajit tanısı alan hastalar ile diğer gastrik yakınma yapan hastalıklar arasında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Çalışmamıza gastrik yakınmalarla başvuran hastaların %95 inin daha önce proton pompa inhibitörü kullandığı saptanmıştır. Kronik özofajit tanısı alan hastaların endoskopi öncesi daha uzun süre proton pompa inhibitörü kullandığı, bunun yanında patoloji sonucu normal olan hastaların daha kısa süre kullandığı saptanmıştır. Eozinofilik özofajit tanısı alan hastaların eozinofil sayı ve yüzde değeri kronik özofajitli hastalara göre anlamlı derecede yüksek izlenmiş olup gruplar arasında IgE düzeyi açısından anlamlı fark bulunmamıştır. Sonuç: Eozinofilik özofajit; hastaların tedavisi, komplikasyonların önlenmesi, diğer gastrik yakınma yapan hastalıklardan ayırt edici özelliklerin ortaya koyulması ve daha erken tanı almaları için, gastrik şikayetler ile gelen gastroözofagial reflü hastalığı tedavisine yanıtsız hastalarda ayırıcı tanılar arasında düşünülmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to determine the frequency, clinical and laboratory findings of eosinophilic esophagitis in patients presenting with gastric complaints in childhood and to reveal its distinctive features from other diseases causing gastric complaints and to earlier diagnose. Material and Method: Patients who attended to Medical Science University Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital Pediatric Gastroenterology Clinics with gastric complaints had their endoscopy taken were included in the study and their detailed histories were taken and physical examinations were performed and evaluated. During this evaluation, all data which could be important within the aspects of any diseases that may cause gastric complaints were recorded Eosinophilic esophagitis was diagnosed in patients with 15 eosinophils/hpf detected on esophageal endoscopic biopsy.. Comparison group was constituted of other patients who attended with gastric complaints but excluded of eosinophilic esophagitis diagnose. Findings: 56 female (60,2%),37 male (39,8%), 93 children in total were included in the study. 2 (2,15%) of the 93 patients were detected to have eosinophilic esophagitis. When main complaints of the patients were inspected , the most common one was found as stomach pain (77,2%)the second one was nausea and vomiting (60,22%) and the third one was water brash (38,71%). The most frequently detected physical examination finding was epigastric sensitivity (66,7%). There was no significant difference regarding physical examination findings and main complaints between the patients diagnosed with eosinophilic esophagitis and other diseases causing gastric complaints. In our study, it was detected that 95% of the patients who came with gastric complaints had used proton pump inhibitors before. It was found that patients with chronic esophagitis diagnose used proton pump inhibitors for a longer time before endoscopy and patients whose pathology results were normal used proton pump inhibitors for a shorter time. Eosinophil number and percentage of the patients diagnosed with eosinophilic esophagitis were significantly higher compared to patients with chronic esophagitis but there was no significant difference regarding IgE levels. Conclusion: Eosinophilic esophagitis; for the treatment of patients, prevention of complications, revealing distinctive features from other diseases causing gastric complaints and earlier diagnoses should be considered among the differential diagnoses in patients unresponsive to the treatment of gastroesophageal reflux disease with gastric complaints.