Tip 3 kresentrik glomerülonefritlerin klinik ve prognostik özellikleri: Tek merkez deneyimi
Clinical and prognostic properties of type 3 cresentric glomerulonefrites: A single center experience
- Tez No: 597710
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMA KARAAHMETOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Hızlı ilerleyen glomerülonefrit, farklı etyolojik nedenlere bağlı olarak gelişen, böbrek fonksiyonunda hızlı ve ilerleyici bir azalma ile karakterize olan ve tedavi edilmediği takdirde haftalar, aylar içinde son dönem böbrek yetmezliğine ilerleyen bir klinik tablodur. Paucci-immün Tip Kresentrik Glomerülonefrit Erişkinlerde hızlı ilerleyen glomerülonefritlerin en yaygın formudur. Tip 3 kresentrik glomeürolonefritli hastalarda anca pozitifliği ile prognoz arasındaki ilişkiyi değerlendiren literatürde yeterli sayıda çalışma yoktur.Genellikle ANCA pozitifliği ile beraber görüldüğü kabul edilen tip 3 kresentrik glomerülonefritin ANCA negatifliği olması tanının gecikmesi ve tedavi planın çizilmesinde zorluk çıkartmaktadır. Bu çalışmada vurgulamak istediğimiz asıl amaç ANCA negatif tip 3 kresentirk glomerülonefritlerin de ANCA pozitif grup gibi değerlendirilerek daha erken tedaviye başlanıp tedavi planın benzer olması gerekliğinin düşünüyoruz. Ayrıca çalışmamızda elde edilen bulgulara göre kompleman c 3 düzeyilerini tip 3 kresentrik glomeüronefrit tanısında kullanılabilecek ek laboratuvar tetkiki olarak kullanılabileceğini düşünmekteyiz
Özet (Çeviri)
Rapidly progressive glomerulonephritisis a clinical condition that develops due to different etiological causes, characterized by a rapid and progressive decrease in renal function and progresses to end-stage renal failure if left untreated within weeks to months. Pauci-immune type cresentic glomerulonephritis is the most common form of rapidly progressing glomerulonephritis in adults. There are not enough studies in the literature evaluating the relationship between ANCA positivity and prognosis in patients with type 3 crescentric glomeurolonephritis.ANCA negativity of type 3 crescentric glomuronephritis, which is generally accepted to be associated with ANCA positivity, causes delay in diagnosis and difficulty in drawing treatment plan. The main purpose of this study is to evaluate ANCA negative type 3 crescentric glomerulonephritis as ANCA positive group and we suggest that treatment should be started earlier and treatment plan should be similar. In addition, according to the findings obtained in our study, we think that complement c 3 levels can be used as an additional laboratory test for the diagnosis of type 3.