Bizans dünyasında haçlı imajı
The image of crusades in Byzantine world
  1. Tez No: 597744
  2. Yazar: GÜLSÜM UÇAR ALTUNKAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Hıristiyanlık, IV. asırda Roma İmparatorluğu tarafından resmen devlet dini olarak kabul edildikten sonra pek çok dönüşüm geçirmiştir. Bunların başında bu yeni dini kabul eden halkların mezhepsel ve kültürel ayrılıklarının ortaya çıkardığı bazı farklılıklar gelmektedir. Doğu Roma İmparatorluğu'nun 451'de Kadıköy (Khalkedon) Konsili'nde Ortodoksluk mezhebini kabulü ile öncelikle mezhep çatışması olarak gün yüzüne çıkan bu ayrılıklar, daha sonraki süreçlerde Charlemagne'ın papanın elinden taç giymesi, İkonoklazm, Norman-Bizans çekişmesi gibi olaylar dolayısıyla politikleşmiştir. 1054 yılında yaşanan Schisma (Ayrılık) ise söz konusu çekişmeyi farklı bir noktaya sürüklemiştir. Doğu (Ortodoks) ve Batı (Katolik) kiliseleri birbirlerini aforoz etmiş ve Hıristiyan dünyası ikiye ayrılmıştır. Bundan sonraki süre zarfında ise aradaki gerginlik Ortodoks-Katolik sürtüşmesinden Bizans-Latin ya da Doğu-Batı olarak nitelendirilebilecek bir çekişmeye dönüşmüştür.“Doğulu Hıristiyan Kardeşlere Yardım”parolasıyla başlatılan Haçlı Seferleri de söz konusu ayrılıkların fiiliyata döküldüğü dönemi işaret etmektedir. Anadolu ve Ortadoğu'ya gelen Latinler, 1095 yılı itibariyle geldikleri Küçük Asya'da Doğulu kardeşlerine yardım etmek yerine onları“sapkın”olarak nitelendirmişler ve 1204'te de imparatorluğun başkentine düzenledikleri IV. Haçlı Seferi'yle gerçek niyetlerini ortaya koymuşlardır. Bu çalışma söz konusu tarihte İstanbul'u talan eden IV. Haçlı Seferi'ne kadarki Latin-Bizans çekişmesini ve bu seferde yaşanan olayların tarihsel sonuçlarını aydınlatmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Christianity went through many transformations after being officially recognized by the Roman Empire in the fourth century as a religious state. The main transformation was the sectarian and cultural divisions among the people that newly practiced the religion. By the adoption of the Orthodox Church in Kadıköy (Khalkedon) at the Kadiköy Council of 451, these separations, primarily as a sectarian conflict, have been politically motivated by events such as Charlemagne's papa crown, Iconoclazm, Norman-Byzantine conflict .Schisma (Seperation), which had lived in 1054, dragged that discussion to a different point. East (Orthodox) and Western (Catholics) churches exhort one another and the Christian world is divided into two. In the next process, the tensions turned into a debate that could be described as Byzantine-Latin or East-West from Orthodox-Catholic revolt. Crusades initiated by the“Aid for Eastern Christian Brothers”password also point out that the separation of these divisions is poured into the verdict. Latins, who came to Anatolia and the Middle East in the early 1095's, did not help them in the small Asian region as their“renegade”, and in 1204, they were organized by the emperor's capital, IV. Critics have revealed their true intentions. This study was the subject of IV. It aims to illuminate the Latin-Byzantine agenda and the historical outcomes of the events that occurred during the Crusades.