Urfa haçlı kontluğu ve hakimleri
The crusader counties of Edessa and their rulers
- Tez No: 977407
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DUDU KUŞÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Haçlı Seferleri sürecinde Anadolu'da yaşanan siyasal ve askerî mücadeleleri ele almakta ve bu bağlamda Urfa Kontluğu'nun tarihî gelişimini incelemektedir. XI. ve XII. yüzyıllarda Selçuklular, yalnızca Bizans İmparatorluğu'na karşı değil, aynı zamanda Haçlılara karşı da yoğun mücadeleler vermek zorunda kalmışlardır. Bu mücadeleler, Anadolu'nun Türkleşmesi ve İslamlaşması sürecinde millî bir direniş niteliği taşımaktadır. Haçlı Seferleri, sadece askerî çatışmalarla sınırlı kalmamış, aynı zamanda Ortaçağ'ın siyasal, sosyal, kültürel ve inanç dünyasında derin izler bırakmıştır. 1095 yılında Papa II. Urbanus'un çağrısıyla başlayan ve 1291 yılına kadar süren Haçlı Seferleri, Müslümanlar ile Hristiyanlar arasında büyük bir güç mücadelesine dönüşmüş, bu süreçte Urfa Kontluğu gibi Haçlı devletleri kurulmuştur. 1098 yılında kurulan ve 1144 yılına kadar varlığını sürdüren Urfa Kontluğu, bölgedeki Haçlı varlığının önemli bir temsilcisi olmuştur. Ancak büyük Türk komutanı Nureddin Mahmud'un 1144'te Urfa'yı fethetmesiyle bu devlet yıkılmış ve şehir yeniden Türk yurdunun ayrılmaz bir parçası hâline gelmiştir. Bu tezde, Urfa Kontluğu'nun kuruluş süreci, siyasi yapısı ve yönetici figürleri incelenmiş; ayrıca Selçukluların Haçlılara karşı verdiği mücadeleler bağlamında bu devletin tarihî önemi ortaya konulmuştur. Çalışma, Haçlı Seferlerinin Ortaçağ'da bıraktığı etkileri ve bu etkiler karşısında Müslüman-Türk dünyasının verdiği direnişi tarihsel kaynaklar ışığında değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study explores the political and military dynamics in Anatolia during the Crusades, with a specific focus on the historical trajectory of the County of Edessa. In the 11th and 12th centuries, the Seljuks engaged in protracted struggles not only against the Byzantine Empire but also against the Crusader states. These conflicts assumed the character of a broader resistance during the processes of Turkification and Islamization in Anatolia. Initiated in 1095 by Pope Urban II and continuing until 1291, the Crusades evolved into a major power struggle between the Christian and Muslim worlds, resulting in the establishment of several Crusader states, including the County of Edessa. Established in 1098 and lasting until its fall to Nureddin Mahmud in 1144, the County of Edessa represented a key Crusader foothold in the region. Its fall marked the reintegration of the city into Muslim-Turkish dominion. This thesis examines the establishment, administrative structure, and leadership of the County of Edessa, highlighting its significance within the context of the Seljuks' resistance against the Crusaders. The study further analyzes the broader implications of the Crusades on medieval political, social, and religious structures, as well as the responses of the Muslim-Turkish world, drawing on a range of historical sources.