The impact of networking characteristics on entrepreneurial marketing: The case of technology-based firms in Ankara
İlişki ağı özelliklerinin girişimci pazarlamaya etkisi: Ankara'daki teknoloji firmaları örneği
- Tez No: 597756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SEMİH AKÇOMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tezin temel amacı, nicel araştırma yaklaşımı kullanarak Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin (KOBİ) ağ oluşturma özelliklerinin girişimci pazarlama uygulamalarını nasıl etkilediğini araştırmaktır. İlişki ağı özelliklerinin ve girişimci pazarlamanın boyutları literatüre göre tanımlandıktan sonra, her ikisi için de ölçekler uyarlanmış ve anket yoluyla veri toplanmıştır. Ankara'daki TGB'lerde yer alan yüz kırk beş KOBİ'ye anket uygulanmıştır. Tezdeki model yapısal eşitlik modeli ile test edilmiştir. Bulgular, ağ yapısının, ağ etkinliğinin ve ağ etkileşimlerinin girişimci pazarlamanın gelecek, müşteri ve değer odaklılık boyutlarını olumlu yönde etkilediğini, girişimci pazarlamanın risk yönetimi boyutununsa sadece ağ faaliyetlerinden etkilendiğini ortaya koymaktadır. Ek olarak bulgular, yabancı hissedarların şirketteki varlığının risk yönetimini olumsuz yönde etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to investigate how network characteristics of Small and Medium Sized Enterprises (SMEs) affect their entrepreneurial marketing practices by using a quantitative research approach. The dimensions of network characteristics and entrepreneurial marketing are defined according to the literature, the scales are adapted, and data is collected using a questionnaire. One hundred and forty-five surveys have been conducted on SMEs located at Technology Development Zones (TDZs) in Ankara. The model has been tested through structural equation modeling. The findings reveal that network structure, activity and exchanges positively affects future, customer and value orientations of entrepreneurial marketing whilst risk management dimension of entrepreneurial marketing is affected only by network activity. In addition, the results imply that existence of foreign shareholders in the firm negatively affect risk management.