Entrepreneurial team characteristics, environmental scanning and networking: Impact on organizational innovativeness in SMES
Türkiye?deki küçük ve orta ölçekli işletmelerde girişimci ekip özelliklerinin, yapılan çevresel incelemelerin ve network (ağ) kurma faaliyetlerinin yenilikçilik üzerine etkileri
- Tez No: 250593
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA FERİHA AŞCIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın ana amacı şirketlerdeki girişimci ekip demografisinin, yapılan çevresel incelemelerin ve kurulan ağların yenilikçilik faaliyetleri üzerine etkisini incelemektir. Bu amaçla Bursa ilindeki küçük ve orta ölçekli işletmeler seçilmiştir.Toplamda 74 genel müdür/şirket sahibi anketi doldurmuştur. Katılımcılardan şirket, ekip üyeleri, şirketin çevresel inceleme, yenilikçilik ve ağ kurma aktiviteleri ile ilgili bilgi toplanmıştır. Bulgular hipotezlerde öne sürüldüğü gibi girişimci ekip demografisinin (gruptaki yaş heterojenliği ve ortalama eğitim seviyesi), çevresel incelemenin ve ağ kurma faaliyetlerinin (müşterilerle, rakiplerle ve özellikle kamu kuruluşlarıyla olan networkler) ekip büyüklüğünün önemli etkisini kontrol ettikten sonra KOBİ'lerin yenilikçiliği üzerinde anlamlı etkisi olduğunu göstermiştir. Sonuçlar bulguların yöneticiler, kamu kuruluşları ve eğitim kurumlarının politikaları açısından çıkarımları ile çalışmanın güçlü ve zayıf yanları ele alınarak müzakere edilmiştir. İlerideki araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the present study was to examine the effects of entrepreneurial team demographics, environmental scanning and networking on innovativeness. For this purpose, small and medium enterprises in Bursa region were chosen.A total of 74 general managers/owners filled out the questionnaire. Information about company, team members and firms? environmental scanning, innovativeness and networking activities was collected. As hypothesized, findings supported the view that entrepreneurial team demographics (age heterogeneity and average educational level), environmental scanning and networking (networking with customers, competitors and particularly with public agencies) play a significant role in innovativeness of SMEs after controlling the significant effect of team size. The results were discussed together with the implications of the findings for managers and on the policies of government, public organizations and educational institutions, strengths and limitations of the study. Some suggestions for future research were made.