Yabancı dil öğrenme yetkinliklerinin çevresel faktörler bağlamında yöneticilerin kariyerlerine etkisi ve üst düzey yöneticilere yönelik bir araştırma
The impact of foreign language learning competencies on the managers' careers in the context of environmental factors and a research on high-level managers
  1. Tez No: 784519
  2. Yazar: NURAL YEMİŞCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu çalışma yabancı dil yetkinliklerinin çevresel koşullar bağlamında yöneticilerin kariyerlerine ve özellikle üst düzey yöneticilerin kariyer başarısına olan etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Genellikle örgütlerce tercih edilen yabancı dil İngilizce olup İngilizce üst düzey yöneticilerin kariyerlerinde önemli bir rol oynar. İngilizce bu kapsamda kolaylaştırıcı olarak düşünülmüş, hem yöneticinin kariyerine olumlu katkı sağlamış hem de örgütün uluslararası anlamda genişlemesine de olanak sağlamıştır. Yabancı dil sayesinde örgütün üst düzey yöneticilerinin çevresel faktörlere adaptasyonu sağlanabilmektedir. Bu sayede yönetici küresel yönlü hareket kabiliyeti elde edebilmekte, uluslararası deneyimlerini geliştirebilmekte, girişimcilik eğilimlerini çeşitlendirebilmekte, sosyal sermaye düzeyini arttırabilme ve network ilişkileri kurabilme imkânına kavuşmaktadır. Bu gelişmeler ise organizasyonların performanslarına olumlu katkı sağlamaktadır. Çalışma kapsamında, üst düzey yöneticilerinin yabancı dil yetkinliklerinin çevre koşullarında örgütlere gerçek anlamda olumlu etkisinin olup olmadığı incelenmiştir. Bu amaçla üst düzey yöneticinin dil yetkinliği ve bu yetkinliğin kariyere ve de örgüte katkısı İstanbul ili içerisinde incelenmiştir. Bu çalışmada, üst düzey yöneticinin iş deneyimi, yabancı dil yetkinlikleri, cinsiyeti, yaşı gibi demografik özellikleri ile yöneticinin girişimcilik ve sosyal ağ ilişkileri gibi karakteristik özellikleri ele alınmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde yönetimin temel kavramları Bilgi, beceri, tutum, algı, kişilik özellikleri, yetenek, güdü, yetkinliği etkiliyen faktörler ve yönetsel ve fonksiyonel yetkinlikler anlatılmıştır. İkinci bölümde yabancı dil öğrenme kavramı, önemi ve yetkinliği vurgulanmış ve yabancı dili öğrenmeyi etkileyen faktörler üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde Kariyer ve yönetsel kariyer, kariyer seçimini etkileyen unsurlar ve yönetim yapısı ele alınmıştır. Dördüncü bölümde çevresel faktörlerin yabancı dil öğrenmeye bakış açısı makro ve mikro açıdan yabancı dil öğrenmeye bakış açısı üzerinde durulmuştur. Beşinci bölümde yabancı dil yetkinliğinin kariyere ve yönetsel kariyere nasıl etki ettiğinin yabancı dil öğrenmede duygusal, entelektüel ve sosyal zekânın önemi üzerinde durulmuştur. Altıncı bölümde test ettiğimiz üst düzey yöneticilerin yabancı dil öğrenme yetkinliklerinin kariyerlerine, yönetimlerine ve de sosyal hayatlarına etki ettiği görüşü desteklenmiştir. Bu bağlamda çevrenin mesleki kariyere moderatör etkisi olduğu görülmüştür. Değişen dünya düzeninde istihdam tercihlerinde ve Örgütlerin üst kademe yönetim yapısında yabancı dilin ne kadar önemli olduğu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the impact of foreign language competencies on the careers of managers particularly senior managers' success in the context of environmental conditions. English is the foreign language generally preferred by organizations, and it has got an important role on the careers of senior executives. In this context, English is accepted as a facilitator that contributes positively to the career of senior executives and enables the expansion of organizations in the international arena. By means of foreign language proficiency, the organization's top executives can adapt to environmental factors, thus the managers can gain global mobility, develop their international experience, diversify their entrepreneurial tendencies, increase their level of social capital and establish network relations. These developments contribute positively to the performance of organizations. In the light of the enviromental conditions, it is observed whether the foreign language competencies of senior managers have a real positive effect on organizations development. For this purpose, the language competence of the senior manager and the contribution of this competence to the career and the organization are examined within the province of Istanbul. In this study, the senior manager's work experience, foreign language competencies, demographic characteristics such as gender, age, and as well as entrepreneurship and social networking relations are included. In the first part of the study, the basic concepts of management, knowledge, skills, attitudes, perception, personality traits, ability, motivation, factors affecting competence and managerial and functional competencies are explained. In the second part, the concept of foreign language learning, its importance and competence are emphasized and the factors affecting foreign language learning are emphasized. In the third chapter, career and managerial career, factors affecting career choice and management structure are discussed. In the fourth chapter, the perspective of environmental factors on foreign language learning, the macro and micro perspectives on foreign language learning are emphasized. In the fifth chapter, how foreign language proficiency affects career and managerial career and the importance of emotional, intellectual and social intelligence in foreign language learning are emphasized. The hyphothese that foreign language learning competencies affects the top level executives' social life, management and careers were supported. In this context, it has been proved that the environment has a moderator effect on the top level managers' careers. In the changing world order, it has been emphasized how important foreign language is in the employment preferences and the top management structure of the organizations.