İslam devleti tehdidinin tarihsel ve örgütsel gelişimi ve Türkiye üzerindeki etkileri: 1999-2017
The historical and organizational development ofIslamic state's threat and its impacts on Turkey: 1999-2017'
  1. Tez No: 597758
  2. Yazar: ERHAN ALTUNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARMAĞAN GÖZKAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Terör ve terörizm tarihsel süreç içerisinde güvenliğimizi tehdit eden kavramların başında gelmiştir. 11 Eylül saldırıları sonrasında ABD'nin Irak'ı işgali ülkede otorite boşluğuna neden olmuştur. Bu gelişme bölgede dini grupların radikalleşerek terör örgütlerine dönüşmesine zemin hazırlamıştır. Zerkavi'nin öncülük ettiği Tevhid ve Cihat Örgütü Şii düşmanlığı, tekfircilik, cihat ideolojisi düşünceleriyle sentezlenerek“İslam Devleti'nin”temellerini atmıştır. Irak'ta oluşan mezhep çatışmaları örgütün taban desteği bularak güçlenmesini kolaylaştırmıştır. El-Kaide'nin desteğini alarak Irak El-Kaide'si olarak faaliyetlerini sürdürmüştür. Genişleme politikası kapsamında aşırı şiddet yanlısı oluşu El-Kaide'den ayrılmasına neden olmuştur. Arap Baharı'ndan etkilenen Suriye'ye yönelerek Irak Şam İslam Devleti olarak faaliyetlerini sürdürmüştür. Otorite boşluğu ve mezhep çatışmalarından yararlanan IŞİD, Irak ve Suriye'de kısa bir süre içerisinde elde ettiği başarılar dünya kamuoyunda büyük yer edinmiştir. 2014 yılında ise "İslam Devleti' ilan edilmiştir. Dünyanın dört bir yanından katılan yabancı uyruklu savaşçılar ile hâkimiyet alanı arttırılmıştır. İD, sınır hattına yakınlığından ötürü terör eylemlerini Türkiye'ye yöneltmiştir. Sınır ötesinden Türkiye'ye yönelik saldırılar ile ülkede çok sayıda terör eylemi gerçekleştirmiştir. Dünya basınında geniş yer bulan bu eylemler ülkenin ekonomik, toplumsal ve güvenlik hususlarında olumsuz yönde etkilenmesine neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
Terror and terrorism have been the key concepts that have historically posed security threats to the mankind. After the September 11 attacks, the US invasion of Iraq caused a lack of authority in this country. This development provided basis for the formation of religion-based radical terrorist organizations in the region. Zarqawi pioneered the Tawheed and Jihad Organization with the ideas of Shiite hostility, tekfirism and jihad ideology and established the foundations of the“Islamic State”The sectarian clashes in Iraq facilitated the strengthening of the organization with outside support. With the backing of Al-Qaeda, the organization has carried on its activities as Iraqi Al-Qaeda. As a result of the enlargement policy and with a predisposition for violence, the organization has parted ways with Al-Qaeda. It turned to Syria which was affected by the Arab Spring and continued its activities as the Islamic State in Iraq and al Sham. Taking advantage of the authority vacuum and sectarian conflicts, ISIS has gained a great reputation in the international arena with activities in Iraq and Syria to the world press thanks to its media power. In 2014, the Islamic State was declared. With the participation of foreign terrorist fighters from all over the world, the invasion of land and terrorist activities were continued. Its proximity to the Turkish frontier has facilitated its attacks to Turkey, where it has carried out numerous acts of terrorism in the country. These actions, which have been widely reported in the world press, have negatively affected the country in economic, social and security fields.