Increasing air traffic control (ATC) efficiency with integrated human machine interface
İnsan ve makine etkileşimi ile hava trafik kontrol verimliliğini artırmak
- Tez No: 597773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHA ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Hava ulaşımın araçlarının yoğun kullanımı, hava trafik yoğunluğunu artırmaktadır. Uçuşların kontrollü, düzenli, sistemli ve güvenli bir şekilde gerçekleşmesi, hava trafik sistemleri tarafından sağlanmaktadır. Uçuş planlarının hazırlanması, uçuşların kalkış ve iniş süresi boyunca gerekli komutların verilmesi kontrolörler tarafından yapılmaktadır. Uçuş süresince çarpışma durumlarını önlemek, acil durumları yönetmek, herhangi bir hatanın olmamasını sağlamak amacıyla, kontrolörlerin çok dikkatli bir şekilde çalışmaları gerekmektedir. Bu nedenle hızlı, kararlı ve doğru karar vermelidirler. Kontrolörler hava trafik akışını kontrolör çalışma pozisyonu adı verilen bir sistem ile yönetmektedirler. Bu sistem kontrolörlere, kontrol edilen hava sahasını ve bu hava sahasında yer alan uçuşların bilgilerini 2 boyutlu bir şekilde sunmaktadır. Kontrolörler 2 boyutlu görüntüde yer alan bilgileri okuyup yorumlayarak gerekli talimatları vermektedirler. Bu durum, kontrolörlerin iş yükünü artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Intensive use of air transportation vehicles increases the air traffic density. Controlled, organized, systematic and safe flights are provided by air traffic systems. The preparation of the flight plans and the commands given during the take-off and landing period of the flights are made by the controllers. Controllers need to work very carefully in order to prevent collision situations during the flight, to manage emergency situations and to ensure that there are no faults. Therefore, they should make a fast, stable and accurate decision. The controllers manage the air traffic flow by a system called controller working position. This system provides the controllers with 2-dimensional information on the controlled airspace and the flights in this airspace. The controllers read and interpret the information contained in the 2D image and give the necessary instructions. This situation increases the workload of the controllers.