Demokrat Parti Trakya bölgesi milletvekillerinin Tbmm faaliyetleri(1950-1960)
Democracy party thrace deputy activities of grand national assembly of Turkey (1950-1960)
- Tez No: 597772
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHATTİN DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Cumhuriyet tarihimizde çeşitli başarısız denemelerin ardından çok sesliliğin TBMM'de kalıcı olmasını sağlayan Demokrat Parti on yıl boyunca Türk siyasetine yön vermiştir. Demokrat Parti'nin kuruluşu, iktidarı gelişi, uyguladığı siyaset ve yıkılış şekli ülke siyasi tarihi açısından birçok ilki barındırmaktadır. Aynı zamanda kendisinden sonra gelen ve ülkeyi uzun yıllar yönetecek olan bir siyasi akımın da kurucuları olmuşlardır. Bu sebeple Türk siyasi hayatının yapısının daha iyi anlaşılması için Demokrat Parti tarihinin her yönüyle değerlendirilmesi gerekir. Ülkeyi yönettikleri süreçte çıkarılan kanunlar alınan kararlar ve her türlü meclis faaliyetlerinin Türkiye Cumhuriyeti siyasi yaşamında etkileri uzun süre görülmüştür. Bu çalışmada Demokrat Parti Trakya Bölgesi'nden (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ) 1950-1960 tarihleri arasında TBMM'ye giren milletvekillerinin kimliklerine, TBMM içi faaliyetlerine ve 27 Mayıs Darbesi'nin ardından yargılanma süreçlerine yer verilmiştir. Trakya Bölgesinden on yıllık Demokrat Parti iktidarı süresince toplamda 35 milletvekili TBMM'ye girmiştir. Zeki Erataman (Tekirdağ), Rükneddin Nasuhioğlu (Edirne), Şefik Bakay (Kırklareli) çalışmada en çok adı geçen ve üç dönem de aynı bölgeden seçilmeyi başaran isimlerdir. Dönemin siyaseti için önemli isimlerin de aralarında bulunduğu bölge milletvekilleri birçok komisyonda görev almış ve hem ülke hem de seçim bölgelerini ilgilendiren konularda görüş bildirmişlerdir. Çoğunluk itibariyle fabrikatör, çiftçi ve tüccar mesleklerinden gelen kişiler olarak ekonomi, maliye konularında her dönem aktif olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
After several unsuccessful attempts in the history of the Republic, the Democrat Party, which made polyphony permanent in the parliament, led Turkish politics for a decade. The establishment of the Democratic Party, the coming of power, the politics and the way of its collapse have many firsts in terms of the political history of the country. They were also the founders of a subsequent political movement that would rule the country for many years. Therefore, in order to better understand the structure of Turkish political life, every aspect of the history of the Democratic Party should be evaluated. In this study, the identities of the deputies who entered the Turkish Grand National Assembly between 1950 and 1960 from the Democratic Party of Thrace (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ), the activities of the parliament and the proceedings after the 27 May Coup were included. During the ten-year Democratic Party rule in the Thrace region, a total of 35 deputies entered parliament. Zeki Erataman (Tekirdağ), Rükneddin Nasuhioğlu (Edirne), Şefik Bakay (Kırklareli) are the most mentioned names in the study and succeeded to enter the parliament from the same region for three terms. The deputies of the region, including important figures for the politics of the period, have taken part in many commissions and expressed opinions on issues concerning both the country and the electoral regions.