Farklı çalışma ortamlarında kullanılan yapay aydınlatma kaynaklarının spektral analizi ve çalışanlar üzerindeki etkileri
Spectral analysis of artificial light sources used in different workplaces and health effects on workers
  1. Tez No: 597774
  2. Yazar: ARSLAN BUĞRA AKILLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CANBOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Halk Sağlığı, Electrical and Electronics Engineering, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalışma hayatı şartlarını düşündüğümüzde, yapay ışık kaynaklarına olan maruziyetimizin anlık ve kümülatif etkilerinin çalışanlar üzerinde bırakacağı etkinin kaçınılmazlığı gerçeğini düşünmekte, teknolojik gelişmeler ile birlikte bu ürünlerin sadece, çalışma ortamlarını aydınlatmakla kalmayıp, farklı formatlarda hayatımıza girmiş olmaları, aslında sadece çalışan olarak değil toplum içerisinde yer alan her birey için farklı çıktıları olduğu değerlendirilmektedir. Enerji verimliliği konusunun üst düzeyde tartışıldığı, yeni aydınlatma teknolojilerinin denendiği ve piyasaya sürüldüğü bu ortamda, bu teknolojiden kaynaklanan foto biyolojik, fotokimyasal ve foto termal reaksiyonların hem göz sağlığı hem de cilt sağlığı açısından, akut ve uzun süreli sonuçlar doğuracağı, yapılan bilimsel çalışmalar ve standartlarda yer almaktadır. Bu anlamda, yapacağımız çalışma ile genel bir çerçeve içerisinde çalışma hayatında kullanılan yapay ışık kaynaklarının bir kısmının spektral analizlerinin yapılması ve piyasada bulunan ürünlerin gerçekten de istenen değerlere ulaşıp ulaşmadığının ve bunun çalışanların sağlığına olan etkilerini incelemek olacaktır. Yapay ışık kaynaklarının sınıflandırılması, sınıflandırılan bu kaynakların her birinin beklenen spektral dağılım grafiklerinin paylaşılması ve numune olarak seçilen kaynakların spektral analiz ölçümlerinin yapılarak karşılaştırılması ve değerlendirme sonuçlarının hangi sonuçlar doğuracağının paylaşılması olacaktır. Maruziyet sonucu oluşan zararların ve spektral band genişliği değerlerinin, risk grupları ölçeğinde değerlendirilmesi ile bu durumları önlemeye yönelik çıktılara ulaşmak ana hedefimiz olacaktır.
Özet (Çeviri)
When we consider the working life conditions, we think about the inevitability of the effect that the instantaneous and cumulative effects of our exposure to artificial light sources will have on the employees, together with the technological developments, these products not only illuminate their working environments, but have entered our lives in different formats, in fact they are not only working in the society but also in the society. each individual has different outcomes. It is stated that in this environment where energy efficiency is discussed at a high level, new lighting technologies are tested and placed on the market, photo-biological, photochemical and photo-thermal reactions resulting from this technology will have acute and long-lasting results both in terms of eye health and skin health, according to the scientific studies and standards. In this sense, in a general framework, we will conduct a spectral analysis of some of the artificial light sources used in the work life and examine whether the products in the market actually reach the desired values and examine the effects of this on the health of the employees. Classification of artificial light sources, sharing the expected spectral distribution graphs of each of these sources and comparing the selected sources with spectral analysis measurements and sharing the results of the evaluation results will be shared. Our main objective is to evaluate the damages and spectral bandwidth values as a result of exposure, and to evaluate the outcomes of these groups.