Friedrich Nietzsche felsefesinde insan ve duygu
Human and emotion in Nietzsche's philosophy
  1. Tez No: 597823
  2. Yazar: BETÜL HAZIRLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN GÖKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
İnsan felsefesi alanında en önemli simalardan olan Nietzsche, insanın evrensel özelliklerini tespit etmesi bakımından 19. yüzyılın en dikkat çekici düşünürlerindendir. Nietzsche'nin felsefesi genel olarak incelendiğinde onun değerler başta olmak üzere kimi temel anlayışları eleştirerek düşüncelerini oluşturduğu görülmektedir. Nietzsche'nin temel eleştirisi; yabancılaşmış, yaratıcı gücü yok olan sürü insanına karşıdır. Bu çalışmada Nietzsche düşüncesindeki insan ve duygu görüşü ele alınmaktadır. Duygu konusu Nietzsche'nin felsefesinin de temelini oluşturmaktadır. Nietzsche düşüncesinde duygular insanın fizyolojisinin uzantıları olarak değerlendirilmiştir. Nietzsche, duyguları incelerken insanı bir bütün olarak değerlendirmektedir. Üst-insan fikrine ulaşma sürecinde Nietzsche'de istem dışı olan duygular yaşam karşıtı ve yaşamı zayıflatan durumlar olarak açıklanmaktadır. Çalışma üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde Nietzsche'nin hayatı ve eserleri; ikinci bölümde Nietzsche'nin insanla ilgili görüşü; üçüncü bölümde Nietzsche'de duygu, insan ve duygu fikri değerlendirilmiştir. İnsan, akıl varlığı olduğu kadar duygusal yönü inkâr edilemeyen bir varlıktır. İnsanın birçok davranışının temelinde duyguların etkisi görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nietzsche, one of the most important figures in the field of philosophy of the human person, is one of the most remarkable thinkers of the 19th century in terms of determining the universal characteristics of mankind. When Nietzsche's philosophy is examined in general, it is seen that he forms his thoughts by criticizing some basic concepts, especially values. Nietzsche's main criticism is against alienated people who have no creative power. In this study, the view of human and emotion in Nietzsche's thought is discussed. Emotion also forms the basis of Nietzsche's philosophy. In Nietzsche's thought, emotions are considered as extensions of human physiology. Nietzsche considers the human as a whole when examining emotions. In the process of attaining the idea of over human, in Nietzsche, the involuntary emotions are described as anti-life and life-weakening situations. The study consists of three chapters: In the first chapter, Nietzsche's life and works; in the second part, human in Nietzsche; In the third chapter, emotion in Nietzsche and in the last chapter human- emotion in Nietzsche are evaluated. A human being is an entity that cannot be denied as much as its emotional existence. The effect of emotions is seen on the basis of many human behaviors.