Bir inanç problemi olarak Nihilizm: 'OSHO örneği'
Nihilism as a problem of belief: 'The case of OSHO'
  1. Tez No: 831562
  2. Yazar: ŞEYMA KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜNVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Kültürlerin, ahlak ve değerlerin alaşağı edildiği dünyamız 19. Yüzyılda karşımıza çıkan ve söylemleri ilkçağ filozoflarına kadar dayanan Nihilizm Felsefesiyle daha güç ikilemlere düşmüştür. Nihilizm, hayatın anlamsızlığını, insanların varlığının herhangi bir gayesi olmadığını savunan ve tüm dinî ve ahlâkî değerleri yok sayan düşünce akımıdır. Nihilizm Felsefesinin kurucusu Friedrich Nietzsche, 19. Yüzyılda meydana gelen bilimsel gelişmelerin yıkıcı etkisi ve modernizm düşüncesinden yola çıkarak Tanrının öldüğünü ve bununla birlikte ahlâkî ve geleneksel tüm değerlerin yozlaşıp çürüdüğünü öne sürmüştür. Ona göre insan uzun yıllar boyunca kilise ve iktidar sahipleri tarafından sömürülmektedir. İnsan, bireysel farklılıkları göz ardı edildiğinden, toplumdan dışlanmamak için ait olmadığı bir hayat sürmektedir. Yaşadığı bu sürü ahlakı onu içten içe bitirecek ve istemese de kendisini Nihilizmin karanlık dünyasında bulacaktır. Bu durum bir son değil bilakis yeni bir başlangıçtır. Zira insan kendi değerlerinin, duygu ve kabiliyetlerinin farkına vardığında üstinsan olma yolunda ilerleyecek ve zamanı geldiğinde içindeki Nihilist yönle mücadele edip kendi değer sistemini oluşturacaktır. OSHO ise başka bir coğrafyada Nietzsche'nin düşünce dünyasını belli noktalardan mistisizm ile harmanlayan yeni bir düşünce sistemi oluşturmuştur. Tanrı kavramını kötülük problemi üzerinden eleştirmiş ve bu düşünce üzerinden din kurallarını yok saymıştır. Tez, Nihilizm perspektifinde Nietzsche'yi ve OSHO'yu daha yakından tanıyıp fikir dünyasına girmeyi ve düşünce dünyasından hareketle İslam dışı fikir akımlarına olan benzer ve farklı yönleri ortaya koymayı hedefler. Bunu yaparken de düşünceleri ana eksende Kelam alimleri üzerinden geliştirip temellendirir. Yapılan tüm eleştiri ve itirazlar Kur'an ve sünneti merkeze alarak yorumlanmıştır. Böylece düşüncelerin subjektif yapısı daha sağlam bir argümanla desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Our world, where cultures, morals and values have been overthrown, has fallen into more difficult dilemmas with the Philosophy of Nihilism, which appeared in the 19th century and whose discourses date back to ancient philosophers. Nihilism is a movement of thought that argues that life is meaningless, that people's existence has no purpose, and that ignores all religious and moral values. Friedrich Nietzsche, the founder of the Philosophy of Nihilism, argued that God died and all moral and traditional values degenerated and decayed, based on the destructive effect of scientific developments in the 19th century and the thought of modernism. According to him, people have been exploited by the church and power holders for many years. Since human individual differences are ignored, he leads a life that he does not belong in order not to be excluded from society. This herd morality will end him inwardly and he will find himself in the dark world of Nihilism, even if he doesn't want to. This is not the end, but a new beginning. Because when a person realizes his own values, feelings and abilities, he will move on to become a superhuman and when the time comes, he will struggle with the Nihilist side within him and create his own value system. OSHO, on the other hand, created a new thought system that blends Nietzsche's world of thought with mysticism from certain points in another geography. He criticized the concept of God over the problem of evil and ignored the rules of religion over this thought. The thesis aims to get to know Nietzsche and OSHO more closely in the perspective of Nihilism, to enter the world of ideas and to reveal the similar and different aspects of non-Islamic intellectual currents based on the world of thought. While doing this, he develops and grounds his thoughts on the main axis of Kalam scholars. All the criticisms and objections made have been interpreted by focusing on the Qur'an and the Sunnah. Thus, the subjective structure of thoughts was supported by a more robust argument.