Türkiye'de 1980-1994 yılları arasında resmi söylemde vatan hainliği
Treason consept in state discourse between 1980-1994 in Turkey
- Tez No: 597822
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ONARAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez, 1980-1994 yılları arasında Türkiye'de devletin resmi söylemde 'vatan hainliği' kavramını nasıl şekillendirdiğinin izini sürmeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda resmi söylemi yansıtan gazete haberleri incelenerek, 'vatan hainliği' kavramına dönemsel olarak yüklenen anlamı/anlamları analiz etmek hedeflemektedir. Dönemin sosyal, ekonomik ve politik koşulları göz önüne alınarak, kavramın anlamının koşullara bağlı olarak değişip değişmediği gözlenecektir. Tez, öncelikle söylem kuramlarının bugüne kadarki epistemolojisi ve kurama yapılan katkıları tartışacaktır. Darbe koşullarını hazırlayan toplumsal duruma ve darbe sonrası yaşanan gelişmelere kısaca değindikten sonra darbenin dayandığı geleneksel temeller incelenecektir. Buradan hareketle, 1980-1994 yılları arasında Türkiye'de yaşanan gelişmeler, resmi söylemde vatan hainliği açısından ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to trace how state discourse shapes 'treason' concept between 1980-1994 in Turkey. In this direction, with examining newspapers about state discourse, it purposes to analyze that is attributed a different meaning(s) cyclically to 'treason'. With considering periodical social, economic and politic circumstances, it will be observed whether meaning of the concept changes depending on this circumstance. Firstly, the thesis will discuss until today that the epistemology of discourse analysis and contributions to theory. After briefly touching on the social situation that prepared the conditions of the coup and the developments after the coup, the ideological foundations and traditions of the coup will be examined. From this point of view developments in Turkey between the years 1980-1994, will be discussed in terms of the state discourse of treason.