Kemoterapi alan akciğer kanserli hastalarda progresif gevşeme egzersizlerinin tedavi ile ilişkili semptomlar ve öz etkililiğe etkisi
The effect of progressive relaxation exercises on treatment related symptoms and self efficacy in the patients with lung cancer receiving chemotherapy
- Tez No: 597829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ KUTLUTÜRKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, kemoterapi alan akciğer kanserli hastalarda progresif gevşeme egzersizlerinin tedavi ile ilişkili semptomlar ve öz etkililiğe etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak yapılmıştır (n=84). Bu çalışma, Mayıs 2018-Nisan 2019 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Gazi Hastanesi Ayaktan Kemoterapi Ünitesi'nde yürütülmüştür. Veriler,“Kişisel Bilgi Formu”,“Memorial Semptom Değerlendirme Ölçeği”,“Hastaların Kullandığı Sağlığı Geliştirme Stratejileri Ölçeği”,“ECOG Performans Skoru”ve“Telefon Danışmanlığı İzlem Formu”kullanılarak elde edilmiştir. Çalışmada deney ve kontrol grubundaki hastalara ilk görüşmede hastalık ve semptom yönetimine ilişkin eğitim kitapçığı verilmiş ve haftalık telefon izlemleri yapılmıştır. Deney grubundaki hastalara ilk görüşmede, progresif gevşeme egzersizlerine ilişkin görsel eğitim uygulaması ve evde bu eğitimi uygulamaları için MP3 çalar cihazı kullanımı gösterilmiştir. Veri toplama araçları, ilk görüşmede ve üç kez kemoterapi kürünün bitiminin 7. gününde olmak üzere 4 farklı zamanda uygulanmıştır. Çalışma için etik kuruldan, kurum ve hastalardan yazılı izinler alınmıştır. İstatistiksel analizde sayı, yüzdelik, t testi, Ki-Kare analizi, Mann-Whitney U testi, Wilcoxon testi, Friedman testi ve korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled experimental trial to determine the effects of progressive relaxation exercises on treatment-related symptoms and self-efficacy in patients under chemotherapy treatment for lung cancer (n=84). This study was conducted at the Outpatient Chemotherapy Unit of the Gazi University Health Research and Application Center Gazi Hospital between May 2018 and April 2019. Data were collected using“Personal Data Form”,“Memorial Symptom Assessment Scale”,“Strategies Used by Patients to Promote Health”,“ECOG Performance Score”and“Telephone Counselling Follow-up Form”. Within the context of the study, the patients in the experimental and control groups were given a training booklet, in the first interview, about the disease and symptom management, and weekly phone follow-ups were conducted. In the first interview with the patients in the experimental group, the application of visual education on progressive relaxation exercises were shown and the use of an MP3 player device was taught them for using at home. Data collection tools were used in 4 different times, one time during the first interview and three times at the 7th day after each chemotherapy treatment. Written consents were gained from the patients, the institutions, and the ethics committee for the study. In statistical analysis, number, percentile, t-test, chi-square analyses, Mann-Whitney U test, Wilcoxon test, Friedman test, and correlation analysis were conducted. When the frequency, severity, and distress levels of the physical and psychological symptoms experienced after the progressive relaxation exercises were compared, it was determined that the symptoms were significantly decreased in the experimental group and that there was a significant difference among the measurements concerning the symptom scores (p< 0.05). The self-efficacy levels of patients increased significantly in the experimental group as the weeks passed (p< 0.05). As the self-efficacy levels of patients in the experimental group increased, frequency, severity, and distress levels of the symptoms decreased. Based on these results, it is suggested to disseminate the use of progressive relaxation exercises in order to improve the level of symptom management and self-efficacy in patients under chemotherapy treatment for lung cancer.