Hardox-500 ile st-52 çeliğinin kaynak edilebilirliğinin mekanik testler ve istatistiksel yöntemlerle araştırılması
Investigation of weldability of hardox-500 and st-52 steel by mechanical tests and statistical methods
  1. Tez No: 597830
  2. Yazar: MUHAMMED ADAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET HÜSEYİN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Endüstriyel uygulamalarda ve mühendislik tasarımlarında yüksek mukavemet, aşınma ve korozyon direnci gibi farklı özelliklerin tek bir konstrüksiyonda elde edilebilmesi büyük önem taşımaktadır. Farklı özelliklerin sağlanması farklı malzemelerin bir arada kullanılması ile sağlanabilir. Böyle bir konstrüksiyonun elde edilebilmesinde en önemli parametre ise malzemelerin kaynak edilebilme kabiliyetidir. Malzemelerin kaynak edilebilme performansının belirlenebilmesi için deneysel çalışmalar ve görsel analizlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, Hardox-500 ve St-52 çeliklerinin farklı akım ve voltaj değerlerinde robotik ark kaynağı yöntemi ile kaynak edilebilme kabiliyeti araştırılmıştır. Kaynaklı bağlantıların mukavemet analizi için numuneler çekme testine tabi tutulmuştur. Deney sonunda numunelerin mikro sertlik değerleri Vickers (HV) yöntemi ile ölçülmüştür. Çekme testlerine tabi tutulan numunelerin SEM ve mikroyapı görüntüleri incelenerek deformasyon karakteristikleri belirlenmiştir. Deneysel çalışmalar ve görsel analiz sonucunda akım ve voltaj değerlerinin yüksek olduğu deney koşullarında kaynak bağlantılarının çekme eğrilerinin daha kararlı davranış sergilediği belirlenmiştir. Sertlik ölçümlerinden elde edilen değerler de çekme testlerinden elde edilen sonuçları doğrular niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In industrial applications and engineering designs, it is of great importance that different properties such as high strength, abrasion and corrosion resistance can be achieved in a single construction. The most important parameter in obtaining such a construction is the ability of materials to be welded. Experimental studies and visual analysis are needed to determine the welding performance of materials. In this study, the ability to weld Hardox-500 and St-52 steels with different current and voltage values by robotic arc welding method was investigated. Samples were subjected to tensile test for strength analysis of welded joints. Micro hardness values of samples were measured by Vickers (HV) method at the end of experiments. SEM and microstructure images of the samples that subjected to tensile tests were examined and deformation characteristics were determined. As a result of experimental studies and visual analysis, it was determined that tensile curves of welding connections exhibited more stable behavior under experimental conditions where current and voltage values were high. The values obtained from the hardness measurements confirm the results obtained from the tensile tests.