Video bazlı hareket izleme eğitiminin total diz artroplastisi sonrası rehabilitasyonda erken dönem fonksiyonel sonuçlara ve kinezyofobiye etkisi
The effect of video based action observation training on early functional results in rehabilitation and kinesiophobia after the total knee arthroplasty
  1. Tez No: 597839
  2. Yazar: İMGE NAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLBER KARAGÖZOĞLU, DOÇ. DR. TUĞBA KURU ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışmamızın amacı osteoartrit tanısıyla total diz artroplastisi uygulanan hastalarda video bazlı hareket izleme eğitiminin rehabilitasyon programının erken dönem sonuçları ve kinezyofobi üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Hastalar randomize olarak hareket izleme grubu (n=15) ve kontrol grubu (n=14) şeklinde iki gruba ayrıldı. Her iki gruba hastanede yattığı 3 gün, günde 2 kez 30 dk. ortopedik rehabilitasyon uygulandı ve taburcu olurken ev egzersiz programı verilerek günde 2 kez uygulaması istendi. Hİ grubuna farklı olarak ortopedik rehabilitasyondan önce egzersiz ve fonksiyonel hareketlerin simule edildiği 10 dk'lık video izletildi ve evde günde 2 kez izlemesi için videonun yer aldığı link verildi. Cerrahi öncesi, taburculuk günü ve postoperatif 2. haftada hastaların ağrı şiddeti, eklem hareket açıklığı, fonksiyonel performansı (Otur Kalk Testi, Süreli Kalk-Yürü Testi), dizin fonksiyonel düzeyi (WOMAC ve Knee Society Rating System (KSS)) ve kinezyofobi düzeyi değerlendirildi. Gruplar arası karşılaştırmalarda Hİ grubu kontrol grubuna göre istirahat ağrısında anlamlı azalma sağladı (p=0,033).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of video-based action observation (AO) on the early results of the rehabilitation program and its effects on kinesiophobia for patients with total knee arthroplasty due to osteoarthritis. Patients were randomly divided into two groups as AO group (n=15) and control group (n=14). Orthopedic rehabilitation were performed to both groups in the hospital for 3 days, 2 times a day. Asked to practice home exercise program while they were discharged. The AO group was watched 10-minutes video which in exercise and functional movements were simulated before the rehabilitation, the link was included the video given to watch at home. Patients were evaluated before surgery, on the day of discharge and at postoperative 2 weeks. Pain severity, joint range of motion, functional performance (Sit-Stand Test,TUG), functional level (WOMAC,KSS), kinesiophobia was assessed. In the comparisons between groups AO group achieved a significant decrease in resting pain (p=0,033).