Tescilli tasarımlarda yenilik ve ayırt edicilik unsurları
Elements of novelty and individual character in registered designs
- Tez No: 597848
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDRET FÜSUN NOMER ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 311
Özet
Çalışmamızın konusunu, tasarım hukukunda asli tescil engeli mahiyeti taşıyan yenilik ve ayırt edicilik şartlarının yorumu ve uygulaması oluşturmaktadır. Hedefimiz yenilik ve ayırt edicilik unsurlarının hukuki mahiyetinin incelenmesi ve uygulamada hangi esasların benimsenmesi gerektiğini ortaya koymak olmuştur. Araştırmamız bu çerçevede olması gereken hukuk açısından önerilerde bulunmayı ve yeni tartışmalara yol açmayı amaçlamaktadır. Çalışmada konunun uluslararası niteliği gereği, mukayeseli hukukta benimsenen yöntemlerden yararlanılmış, yabancı hukuk düzenlemeleri ve yargı kararlarına sıklıkla yer verilmeye çalışılmıştır. Bunun yanı sıra, iç hukukun eski ve yeni düzenlemeleri ile Yargıtay kararları da metne işlenmiştir. Çalışmada öncelikle yenilik ve ayırt edicilik unsurlarının (şartlarının) uygulanma ve yorumunda ortaya çıkan sorunlar tanımlanmış; yabancı hukuk sistemlerinde benimsenen esaslar irdelenerek, çözüme yönelik incelemeler gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda mülga 554 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Sınai Mülkiyet Kanunu, yenilik ve ayırt edicilik şartlarını konu alan hükümler çerçevesinde kıyaslanmıştır. Bu kıyaslamalara bağlı olarak, tasarım tescili ve koruması ile yakın bağ taşıyan bu iki şartın yorumlanmasında farklı değerlendirme yöntemlerinin benimsenebileceği gösterilmek istenmiştir. Çalışmada tasarım tescili açısından yenilik ve ayırt edicilik unsurlarına ilişkin inceleme metotları önerilmekte; bu iki unsur arasındaki ilişki irdelenmektedir. Ayrıca çalışma, bu iki unsuru konu alan düzenlemelere yönelik eleştiriler içermekte; alternatif düzenleme önerileri sunmaya gayret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the interpretation and application of novelty and individual character requirements which constitute the main registration barriers in design law. The objective is to analyze legal attributes of the novelty and individual character requirements and investigate which principles should be adopted in practice. In this respect our research aims to make“de lege feranda”proposals and lead to new discussions. In accordance with the international character of the subject, the study includes methods adopted in the comparative law as well as foreign legal regulations and judicial decisions. In addition, the old and new regulations of domestic law and decisions of the Court of Cassation have been drafted. In the first step, problems that arise in the implementation and interpretation of the novelty and individual character requirements are defined. Furthermore, principles adopted in foreign legal systems are examined and comparative solutions are analyzed. The study makes comparisons between the repealed Decree Law no.554 and the new Industrial Property Law (IPL) in the matter of novelty and individual character. Depending on these comparisons, the study indicates that different evaluation methods can be adopted while interpreting these two requirements firmly related to design registration and protection. The study proposes different methods of examination to be used regarding novelty and individual character requirements and examines the relationship between these two elements. In addition, it includes criticisms on the legal provisions concerning these two requirements while trying to suggest alternative approaches.