Sosyal medyada cinsiyetçi söylemin üretimi: Twitter üzerine bir inceleme
The production of sexist discourse on social media: A review on twitter
- Tez No: 597847
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİLER DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
Bu tezin amacı, sosyal medya platformlarından Twitter üzerinden kadın cinayetleri olgusu karşısında üretilen ve paylaşılan kullanıcı türevli içeriklerdeki anlam üretimi etkinliklerinin cinsiyetçi boyut taşıyıp taşımadığının araştırılmasıdır. Bu amaç çerçevesinde bir mikroblog servisi olan Twitter üzerinden, Özgecan Aslan cinayeti ile ilgili olarak paylaşılan gönderiler (Tweet'ler) bir metin olarak değerlendirilmiştir. Bu metinler Teun A. van Dijk'in eleştirel söylem analizi yöntemi kullanılarak kadın cinayetleri olgusu karşısında, sosyal medyada paylaşılan kullanıcı türevli içeriklerde cinsiyetçi söylemin bilinçli bir şekilde ya da farkında olmaksızın nasıl yeniden inşa edildiğinin tespiti için analiz edilmiştir. Tezin amacı doğrultusunda araştırmanın Birinci Bölüm'ünde toplumsal cinsiyet ve medya ilişkisi üzerine feminist yaklaşımlar incelenmiştir. İkinci Bölüm'de kurmaca ve haber metinlerindeki söylemin cinsiyetçi düzeni ile birlikte kadınların yeni medyadaki temsilleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü Bölüm'de sosyal medya ortamlarının analizi ile ilgili eğilimler ve yöntemler üzerinde durulduktan sonra söylem kuramlarının gelişim sürecine katkı sağlayan kuramsal yaklaşımlara değinilmiştir. Üçüncü Bölüm'de Twitter üzerinden paylaşılan kullanıcı türevli içeriklerdeki cinsiyetçi söylemler, Teun van Dijk'ın eleştirel söylem çözümlemesi yöntemi, Twitter ortamına uyarlanarak analiz edilmiştir. Sonuç bölümünde ise kadın cinayetleri olgusu karşısında Twitter üzerinden kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriklerin cinsiyetçi boyutları ortaya konmuştur. Bu bölümde aynı zamanda sosyal medya platformlarında cinsiyetçi söylemle mücadele etmenin yöntem ve önerileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to investigate the meaning production activities of the social media platforms are produced in the face of the phenomenon of women's killings over Twitter and that whether they carry a sexist dimension in the shared user-derived content. In the framework of this purpose, a microblogging service via Twitter, shared shipments (Tweets) related to the murder of Özgecan Aslan was considered as a text. In response to the phenomenon of female killings these texts are analysed by using the critical discourse analysis method of Teun A. Van Dijk in order to display sexist rhetoric consciously or unwittingly in the user-derived content shared on social media analysis. In line with the purpose of the thesis, feminist approaches to gender and media relations were examined in the first part of the study. In the second part, the sexist order of the discourse in fiction and news texts was focused on the representation of women in the new media. In the third part, after focusing on the trends and methods related to the analysis of social media environments, theoretical approaches that contribute to the development of discourse theories have been addressed. In the third part, sexist rhetoric in user-derived content shared via Twitter, Teun van Dijk's Critical Rhetoric analysis method was adapted to Twitter and analyzed. In the conclusion section, the gendered dimensions of the content created by users via Twitter have been revealed in the face of the phenomenon of women killings. This section also discusses methods and suggestions for struggling with the sexist rhetorics on social media platforms.