Kocaeli yerel basın çalışanlarının sendikalaşma sorunu üzerine bir inceleme
An analysis about unionization issue of kocaeli local press employees
  1. Tez No: 597854
  2. Yazar: ESRA AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN KARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Journalism, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Yapılan araştırma ile Kocaeli yerel basınında çalışan gazetecilerin, sendikalaşma sorunu üzerine inceleme yapılarak örgütlenme önündeki engeller, sendikaya olan bakış açısına yönelik tutumlar ortaya konmaya çalışılmıştır. Yerel basından seçilen Özgür Kocaeli, Kocaeli Gazetesi, Demokrat Kocaeli ve Çağdaş Kocaeli gazetelerinde çalışan toplam 47 kişi ile bilgi edinmek amaçlı anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler SPPS programı ile analiz edilerek grafiklere dökülmüştür. Sonuçlara genel olarak bakıldığında gazetecilerin bireysel davranıyor olmaları, meslekte örgütlü mücadele geleneğinin olmaması, sendikal bilinçsizlik, işverenin işçiye vereceği tepki ve işyerinde yaşanabilecek sıkıntılar, sendikalaşma sorununun önündeki engeller şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Sendikanın işverene karşı güçlü hissettirdiğini, güven verdiğini belirten gazeteciler, var olan sorunlar sebebiyle işyerinde sorun yaşamamak istemektedir. Ancak sendikal örgütlenmenin önündeki tek engel işveren değil aynı zamanda gazetecinin kendisidir. Toplumun içinde bulunan, her soruna eğilen gazeteci kendi mesleki problemleri için aynı mücadeleyi vermemektedir.
Özet (Çeviri)
With this study, journalists working in Kocaeli local press have been examined on the unionization issue and the obstacles in the path of the organization and attitude to wards the perspective upon the union have been presented. A total of 47 people working in the newspapers of Ozgur Kocaeli, Kocaeli Newspaper, Demokrat Kocaeli and Cagdas Kocaeli, selected from the local press, were surveyed in order to obtainin formation. The data obtained were analyzed by SPSS software and plotted into graphs. When the results are analyzed in general, individual behaviors of journalists, lack of tradition of organized struggle in the profession, union unconsciousness, reaction of the employer to the work erand the problems that can be faced with in the work place emerge as obstaclesto the unionization problem. Journalists state that the union make sthe workers feel strong, gives confidence to them against employer, and do not want to have problems in the work place due to the existing problems. However, the only obstacle to union organization is not the employer but also the journalists themselves. The journalist who focuses on every problem with in the society does not struggle for his/her professional issues.