Çukurova Üniversitesi öğrencilerinde sigara içme durumu ve tütün kontrol yasası ile ilgili bilgi, tutum ve davranışları
Knowledge, attitude and behaviours of the students at Çukurova University about law of tobacco control and their status of smoking
  1. Tez No: 597862
  2. Yazar: BEGÜM POTUK BİLİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAFİZ BOZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinde tütün kullanım yaygınlığı, halen yürürlülükte olan 'Tütün Kontrol Yasası' ile ilgili bilgi, tutum ve davranışlarını değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Çalışmamızın evrenini, 2018-2019 akademik yılında Çukurova Üniversitesi'nde öğrenim gören lisans öğrencileri oluşturmuştur. Çalışmamıza; fen bilimleri (mühendislik), sosyal bilimler (eğitim) ve sağlık bilimleri (tıp) fakülteleri dahil edilmiştir. Bu üç fakülte rastgele örneklem yoluyla elde edilmiştir. Veriler anket yoluyla elde edilmiştir. Anketler; öğrencilere sınıflarında, önce açıklama yapıp daha sonra dağıtılarak uygulanmıştır. Veriler bilgisayar ortamına girilip değişkenler arasındaki ilişki incelenmiştir. Parametrik ve parametrik olmayan koşullara göre analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the prevalence of tobacco use among university students, their knowledge, attitudes and behaviors related to the“Tobacco Control Law”which is still in force. Material and Method: The universe of our study consists of undergraduate students studying at Çukurova University in the 2018-2019 academic year. The faculties of science, social sciences and health sciences were included in the study. These three faculties were obtained by random sampling. The data were obtained through a questionnaire. The questionnaires were applied in the classrooms of the students by first explaining and then distributing. Data were entered into the computer environment and the relationship between variables was examined. Parametric and nonparametric conditions were analyzed accordingly.