Türk ve Alman hukukunda ZMSS kapsamında teminat içi ve teminat dışı haller
Cases within and without assuarance in the scope of highway motor vehicles compulsory liability insurace according to Turkish and German laws
  1. Tez No: 597870
  2. Yazar: TUĞBA GÜN AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İSMAİL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Karayollarında Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortaları, tehlike sorumluluğu kapsamında işletene yöneltilen tazminat taleplerinden limitleri dâhilinde işletenle birlikte sorumludur. Bu sorumluluğun kapsamı kanunlarla ve mevzuatlarla belirlenmiştir. Sigorta tazminat ödemelerini ilgili hükümlere göre yapmalıdır. Dolayısıyla öncelikle sorumluluğu teminat altına alınan işleten kavramının neyi ifade ettiği hem Türk hem de Alman hukuku bakımından değerlendirilmiştir. Sorumluluğu üstlenilen işletenin sorumluluktan kurtulma hallerinde sigortanın da sorumluluktan kurtulacağı gerçeğiyle sorumluluktan kurtulma halleri incelenmiştir. İşletenin bu sorumluluğundan dolayı sigorta kayıtsız şartsız ödeme yapmamakta yasal mevzuatlar ve kapsamı dâhilinde ödeme yaptığı için, her ülke için de teminat altına alınan zararlar ve teminat dışı haller incelenmiştir. Son olarak da Türk ve Alman Hukukunda sigortanın hukuki yükümlülükleri karşılaştırılıp, ülkemizdeki uygulamalar için çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Compulsory financial insuarance is responsible for claims which are directed to the operator in scope of liability for damages together with the operator within its limit. The scope of this responsibility is defined by laws and legislation. The insuarance must make the payments of compensation according to the reated verdict.Therefore, what the concept of the operator, whose responsibility is guaranteed, has been evaluated in terms of both Turkish and German law.The responsibility of the undertaking to be released from liability is examined with the fact that the insurance will also be released from liability.Since the insurance does not pay unconditionally due to this responsibility, the insured and unsecured cases have been examined for each country as it makes payment within the scope of legal regulations and scope.Finally, the legal obligations of insurance in Turkish and German Law were compared and solutions were proposed for the practices in our country.