Effect of cognitive task difficulty on postural control
Bilişsel görev zorluğunun postür kontrolüne etkisi
  1. Tez No: 597871
  2. Yazar: ZEREN GÖRKEM GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADETTİN KİRAZCI, DOÇ. DR. PINAR ARPINAR AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İnsan postürünün kontrolü genellikle günlük yaşamda başka görevler ile birlikte icra edilir. Bu görevlerden bir tanesi bilişsel görevlerdir. Bu tez, bilişsel görev zorluğunun postür kontrolüne etkisini araştırmaktadır. Her bir katılımcı için özelleştirilmiş zorluk derecesi belirlenerek çalışmadaki zorluk parametresinin işlerliği kontrol edilmiştir. Sonuç olarak motor ve bilişsel görevin aynı anda icra edildiği durumlarda yeterli zorluk seviyesine erişildiği takdirde ikili görev çakışmasının meydana geldiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Human posture control is accompanied usually in daily life with other tasks, such as cognitive tasks. This thesis is on the effects of cognitive task difficulty on postural control, the postural control mechanisms, attention and its relation to posture control and finally the dual task environments for posture control. The experiment's set an individualized difficulty level for each participant. Results indicate that when motor and challenging cognitive tasks are completed under dual task conditions, dual task interference was observed.