Deneysel olarak siyatik sinir hasarı oluşturulmuş ratlarda periferik sinir rejenerasyonu üzerine Hypericum perforatum'un etkisinin değerlendirilmesi: İmmünohistokimyasal bir çalışma
Assessment of the effect of Hypericum perforatum on peripheral nerve regeneration in rats with experimentally induced sciatic nerve damage: An immunohistochemical study
  1. Tez No: 597888
  2. Yazar: HALİL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE ÇULLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş:Travma, kitle basısı, ameliyat vb nedenlerle hasarlanan periferik sinirlerde meydana gelen fonksiyon kaybının geriye dönmesi oldukça uzun zaman almakta bazen de hiç dönmemektedir. Bu durum dünya genelinde önemli bir iş gücü kaybına neden olmaktadır. Literatürde, siyatik sinir hasar modeli üzerine çalışmalar mevcut olmasına karşın, Hypericum perforatum'un sinir rejenerasyonu üzerine olan etkilerini araştıran deneysel çalışma sayısı oldukça yetersizdir. Bu nedenle, bu deneysel çalışmada, Hypericum perforatum'un hasarlanmış sinir dokusu üzerine etkisi yürüme analizi ile birlikte histolojik ve biyokimyasal olarak araştırılmıştır. Gereç ve yöntem: Denek olarak 12-14 haftalık, 40 adet Wistar albino cinsi erişkin erkek rat kullanıldı. Denekler 3 gruba ayrıldı. Birinci grup (n= 8) intakt kontrol grubu olup herhangi bir girişim ve tedavi uygulanmadı. İkinci grup (n= 16) cerrahi kontrol grubu ve üçüncü grup (n= 16) Hypericum perforatum grubu olup; her iki gruptaki deneklerin her birinin sadece sağ siyatik sinirine ezilme tipi hasar modeli meydana getirildi. İkinci gruba herhangi bir tedavi verilmezken, üçüncü gruba postop 1. günden itibaren 8 hafta boyunca her gün intraperitoneal yoldan 30 mg/ kg dozunda Hypericum perforatum ekstraktı verildi. Tüm ratlara 2. 3. 4. 6. ve 8. haftalarda fonksiyonel değerlendirme için yürüme analizi yapıldı ve siyatik fonksiyonel indeks (SFİ) değerlendirildi. Sekiz hafta sonunda sakrifiye edilen ratlardan siyatik sinir doku örnekleri alındı. Dokular biyokimyasal ve histolojik olarak incelendi. Biyokimyasal olarak oksidatif stres belirteci olan malondialdehit (MDA), temel bir antioksidan enzim olan süperoksit dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GPx) ve katalaz (CAT) düzeyleri ölçüldü. Histolojik olarak sinir dejenerasyon ve rejenerasyon bulgularına bakıldı. Bulgular: Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde SFİ ölçümlerinin gruplar arasında anlamlı olarak farklı olduğu görüldü (p0,05). Histolojik olarak değerlendirildiğinde ise, Hypericum perfortum'um rejenerasyona olumlu yönde etki ettiği görüldü. Tartışma-sonuç: Çalışmamızı diğer çalışmalardan ayıran en önemli fark; hasar modelinin ve uygulanan tedavinin standardize edilmesidir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar; sinir hasarı oluşturulmuş ratlarda intraperitoneal uygulanan Hypericum perforatum'un, fonksiyonel (SFİ) olarak anlamlı bir fark oluşturduğunu, histolojik olarak rejenerasyonu olumlu yönde etkilediğini ancak biyokimyasal olarak anlamlı fark oluşturmadığını göstermektedir. Bu durum, aksonal yaralanma sonrası ortaya çıkan oksidatif stres ve serbest radikal oluşumunun geç (kronik) dönemde normale dönmesiyle ilişkili olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Reversing the functional loss occurring in peripheral nerves damaged by trauma, mass pressure, surgery, etc. takes quite a long time an sometimes such reversing is impossible. This causes a significant labour loss globally. Although there are studies on sciatic nerve damage model in the literature, the number of experimental studies investigating into the effects of Hypericum perforatum on nerve regeneration are rather inadequate. Thus, the present study histologically and biochemically investigates into the effects of Hypericum perforatum on damaged nerve tissue, together with walk analysis. Materials and Method: 40 Wistar albino male rats, 12-14 weeks old, were used as subjects. The subjects were divided into 3 groups. The first group (n= 8) was the intact control group, to which no intervention nor treatment was applied. The second group (n= 16) was the surgical control group and the third group (n= 16) was the Hypericum perforatum group; nerve crush type damage model was induced on only the right sciatic nerve of each subject in these two groups. No treatment was applied in the second group; to the third group was administered intraperitoneal Hypericum perforatum extract at a daily dose of 30 mg/ kg for 8 weeks, starting the post-op 1st day. All rats were subjected to walk analysis in the 2nd, 3rd, 4th, 6th and 8th weeks for functional assessment and the sciatic functional index (SFİ) was evaluated. At the end of the 8th week the rats were sacrificed and sciatic nerve tissue samples were taken from them. These tissues were examined histologically and biochemically. With respect to biochemistry, malondialdehyde (MDA), which is an indicator of oxidative stress, superoxide dismutase (SOD), which is an essential antioxidant enzyme, glutathione peroxidise (GPx), and catalase (CAT) levels were measured. With respect to histology, nerve degeneration and regeneration findings were examined. Findings: In the statistical analysis of the acquired data, a significant difference was observed between the SFI of the groups (p0,05). When assessed histologically, it was observed that Hypericum perforatum affected regeneration positively. Discussion-Conclusion: The most important difference of the present study, distinguishing it from other studies, is that the damage model and the treatment applied are standardized. The results obtained in the present study indicate that intraperitoneally administered Hypericum perforatum to nerve damage induced rats causes a significant difference functionally (SFI), and that it affects regeneration positively with respect to histology; however, it does not cause a significant difference biochemically.This suggests that oxidative stress and free radical formation after axonal injury are related to normalization in the late (chronic) period.