Otizm spektrum bozukluğu olan bireylerin beslenme durumu ve diyet antioksidan kapasitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of nutrition status and diet antioxidant capacity of individuals with autism spectrum disorders
  1. Tez No: 597889
  2. Yazar: MERVE ESRA ÇITAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADVİYE GÜLÇİN SAĞDIÇOĞLU CELEP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) olan bireylerin beslenme durumları ve diyet antioksidan kapasitelerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya İlgi Otizm Derneği'nde eğitim alan 6-18 yaş arası 38 OSB olan birey (çalışma grubu) ile 38 sağlıklı birey (kontrol grubu) dahil edilmiştir. Çalışmada bireylerin genel özellikleri, sağlık bilgileri, beslenme alışkanlıkları, beslenme ve gastrointestinal sistem (GİS) problemleri ile otizmli bireylerde özel diyet ve yiyecek-içecek pekiştireci kullanım durumları sorgulanmış; ayrıca bireylerin üç günlük besin tüketim kaydı ve antioksidan besin tüketim sıklığı ile antropometrik ölçümleri alınmıştır. Diyet antioksidan kapasitesi; besin tüketim kaydı ve antioksidan besin tüketim sıklığı ile değerlendirilmiştir. Katılımcıların %68,4'ü erkek, %31,6'sı kızdır. Otizmli bireylerin %63,2'sinde yiyecek-içecek pekiştireci kullanılmakta ve en çok kraker (%38,7) ile çikolata (%32,2) tercih edilmektedir. Otizme özel diyet uygulayanların ise büyük çoğunluğunda (%77,8) glutensiz ve kazeinsiz diyet kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the nutritional status and dietary antioxidant capacity of individuals with Autism Spectrum Disorder (ASD). The study included 38 individuals with ASD who were educated at the Autism Association (study group) and 38 healthy individuals (control group) between 6 and 18 years of age. General characteristics of the individuals, health status, feeding habits, nutrition and gastrointestinal system (GIS) problems, special diet and food and beverage reinforcement cases in individuals with autism, food consumption records, antioxidant food consumption frequencies and anthropometric measurements of individuals were investigated in the study. 68,4% of the participants were male and 31,6% were girl. Food and beverage reinforcement is used in 63,2% of individuals with autism and crackers (38,7%) and chocolate (32,2%) are preferred most. 77.8% of the participants applying a special diet for autism are using gluten-free and casein-free diet.