Çörek otu (Nigella sativa), mabet ağacı (Ginkgo biloba)'nın sinir rejenerasyonu üzerine etkisinin deneysel olarak
The experimental investigation of the effects of nigella sativa, ginkgo biloba on nerve regeneration
- Tez No: 454114
- Danışmanlar: PROF. DR. NERGİZ YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Nöroloji, Dentistry, Neurology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmayla güçlü bir antioksidan olduğu bilinen Nigella sativa (NS) ve Ginkgo biloba (GB) ekstrelerinin periferik sinir rejenerasyonu üzerine olan etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Bu çalışmada 48 adet Wistar cinsi albino erkek ratlar kullanılmıştır. Ratlar, lokal kontrol, sistemik kontrol, lokal sham, sistemik sham, lokal NS, sistemik NS, lokal GB, sistemik GB olmak üzere ve her grupta 6 adet deney hayvanı olacak şekilde 8 gruba ayrılmıştır. Bütün ratların sağ siyatik sinirleri açığa çıkarılmış, sham, GB ve NS gruplarında sabit 50 N (newton) kuvvetle 3 sn ezilme tarzı sinir hasarı oluşturulmuş, kontrol grubunda hasar oluşturulmadan yara yeri kapatılmıştır. Kontrol ve sham gruplarına 1 ml serum fizyolojik, lokal gruplarda açığa çıkarılan sinir üzerine intraoperatif tek doz, sistemik grublarda ise yara yeri kapatıldıktan sonra 21 gün boyunca günde bir kez gavajla uygulanmıştır. Deney gruplarında ise 400 mg/kg NS ve 100 mg/kg GB lokal gruplarda açığa çıkarılan sinir üzerine intraoperatif tek doz, sistemik grublarda ise yara yeri kapatıldıktan sonra 21 gün boyunca günde bir kez gavajla uygulanmıştır. Postoperatif 90 gün sonra ratlara yürüme analizi ve EMG testleri uygulanmış ve ratlar sakrifiye edilmiştir. Sakrifikasyon aşamasından sonra siyatik sinirden örnekler alınıp stereolojik inceleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate the effects of Nigella sativa (NS), Ginkgo biloba (GB) extracts which are known powerful antioxidants on peripheral nerve regeneration. Material and Method: 48 Wistar-Albino male rats were randomly divided into 8 groups: local control, systemic control, local sham, systemic sham, local GB, systemic GB, local NS, systemic NS and each groups contain 6 rats. Right sciatic nerves of rats were exposed. In sham, GB and NS groups, crush injury was created on right sciatic nerves with constant pressure of 50 newton during 3 seconds. In control groups no injury was created. In local control and local sham groups, 1 ml saline solution was placed on the exposed nerve intraoperatively once. In systemic control and systemic sham groups, the wounds were closed primarily and 1 ml saline solution was given with intragastric intubation during 21 days (once a day) after operation. In local NS and local GB groups, 400 mg/kg NS and 100 mg/kg GB was placed on the exposed nerve intraoperatively once. In systemic NS and systemic GB groups, the wounds were closed primarily 400 mg/kg NS and 100 mg/kg GB was given with intragastric intubation during 21 days (once a day) after operation. At postoperative 90th day, EMG and SFI investigation were performed to rats. Then the rats were sacrificed and samples were collected from sciatic nerves of the rats and invesitigated stereologically.