Siyatik sinir hasarı modeli oluşturulan ratlarda pirasetam ve hiperbarik oksijen uygulamasının sinir hasarının geri dönüşü üzerine etkisi
The impact of piracetam and hyperbaric oxygen administration on recovery of nerve damage in rats with mock sciatic nerve injury
  1. Tez No: 685077
  2. Yazar: UMUT CANER CANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR SUİDİYE YORULMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Periferik sinir hasarı insidansı gelişmiş ülkelerde 13-23/100000 kişi yıl civarındadır. Periferik sinir hasarı birçok mekanizma sonucunda gelişmekle beraber tedavisi karmaşıktır. HBO tedavisi antiödem, antimikrobiyal, hiperoksijenasyon, neovaskülarizasyon, basınç, etkisi, reperfüzyon hasarını azaltmak gibi lokal ve sistemik etkilere sahiptir. Pirasetam bir GABA derivesidir. Periferik vasküler düzeyde birçok etkisi vardır. Klinik pratikte nootropik olarak kullanılır. Biz çalışmamızda periferik sinir hasarında pirasetam ve HBO tedavisinin sinir rejenerasyonu üzerine etkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Çalışmada 40 adet erişkin erkek Wistar Albino cinsi rat kullanıldı. Tüm ratlar 10'arlı 4 gruba ayrıldı. Grup K'ye deneysel olarak oluşturulan siyatik sinir hasarı sonrası standart bakım koşulları sağlandı. Grup HBO'ya siyatik sinir hasarı oluşturulup 14 gün süre ile hiperbarik oksijen tedavisi uygulandı (2.5 ATA basınçta 1 saat) uygulandı. Grup P'ye sinir hasarı oluşumu sonrası 14 gün süre 250mg/kg/gün dozunda günde 2 defa intraperitoneal olarak pirasetam uygulandı. Grup C'ye ise siyatik sinir hasarı sonrası 14 gün süre ile günde 1 saat 2.5 ATA basınçta hiperbarik oksijen tedavisi ve yine 14 gün süre ile intraperitoneal pirasetam 250mg/kg/gün olarak iki eşit doz halinde uygulandı. 14 gün sonra süreç tamamlanıp ratlar sakrifiye edildi. Alınan siyatik sinir örnekleri histopatolojik olarak değerlendirilirken, ratların kalplerinden alınan kan örnekleri biyokimyasl parametreler çalışılmak üzere saklandı. Sonuçlar: Grup K, Grup HBO ve Grup P ve Grup C'nin aksonal devamlılık ve kapiller oluşumu myelin kılıf oluşumu değerleri, arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiştir (p=0,281; p=0,418; p=0,931). Gruplar arasında fibroblast sayısı, influmatuar hücre sayısı değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmiştir (p=0,036, p=0,011), Grup P fibroblast sayısı değerleri Grup K'dan istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuş (p=0,025), diğer gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiştir. Grup K, Grup C ve Grup P inflamatuar hücre sayısı değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmiştir (p=0,011). Grup P inflamatuar hücre sayısı değerleri Grup K'ya göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. (p=0,037). Grup C'nin inflamatuar hücre sayısı değerleri Grup K'dan anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,014). Grup K, Grup HBO, Grup P ve Grup C'nin S100B değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiştir (p=0,070). Grup K, Grup HBO, Grup P ve Grup C'ün HİF-1 alfa değerleri arasında istatistiksel olarak ileri olarak anlamlı farklılık gözlenmiştir (p=0,001). Grup K'nın HIF-1 alfa değerleri Grup HBO'den anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,028). Grup K'nın HİF-1 alfa değerleri Grup P'den istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuş (p=0,001). Grup K'nın HİF-1 alfa değerleri Grup C 'den istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olarak gözlenmemiştir (p=0,012). Grup K, grup hbo Grup P ve Grup C nöron spesifik enolaz değerleri açısından anlamlı farklılık sadece Grup K ve Grup P arasında gözlemlenmiştir, (p=0,011) diğer gruplar arasında arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmiştir. Grup P'nin nöron spesifik enolaz değerleri Grup K'dan ileri anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p=0,006). Tartışma: Hiperbarik oksijen uygulamasının tedavi sonuçları kontrol grubuna benzer olarak bulunmuşken pirasetam tedavisi uygulanan grupta tedaviyi tam olarak etkilmemekle birlikte tedaviyi sınırladığı ve geciktirdiği yönünde bulgular mevcut olup, oksidatif stres parametreleri olan HIF-1 alfa ve nöron spesifik enolaz değerleri üzerine yaptığı değişiklikler de bu sonuçları desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Background: The incidence of peripheral nerve damage is about 13-23/100,000 persons/year in developed countries. Peripheral nerve damage develops as a result of many mechanisms and has a complex treatment. The hyperbaric oxygen (HBO) treatment has local and systemic effects such as antiedema, antimicrobial, hyperoxygenation, neovascularization, pressure effect, and reducing reperfusion damage. Piracetam is a derivative of GABA and has many effects at the peripheral vascular level. It is used as a nootropic in clinical practice. The aim of this study is to examine the effect of piracetam and the HBO treatment on nerve repair due to peripheral nerve damage. Methods: In this study, 40 adult male Wistar Albino rats were used. All rats were divided into 4 groups of 10. Standard care conditions were provided to Group K after the experimentally formed sciatic nerve injury. The Group HBO was formed sciatic nerve injuries and treated with HBO for 14 days. The treatment was applied at 2.5 ATA pressure for 1 hour. Piracetam was intraperitoneally administered to Group P twice a day at a dose of 250mg/kg/day for 14 days after the formation of the nerve injury. Group C was treated with hyperbaric oxygen therapy 1 hour a day at 2.5 ATA pressure for 14 days and intraperitoneal piracetam in two equal doses of 250mg/kg/day for 14 days after the formation of sciatic nerve injury. The process was completed after 14 days and the rats were sacrificed. Sciatic nerve samples obtained were evaluated histopathologically and blood samples that were collected from the rats' hearts were stored for biochemical parameters. Results: There was no statistically significant difference between the axonal continuity, capillary formation, and myelin sheath generation values of Group K, Group HBO, Group P, and Group C (p=0.281; p=0.418; p=0.931). A statistically significant difference was observed between the groups in terms of the numbers of fibroblast and inflammatory cells (p=0.036, p=0.011). The fibroblast numbers of Group P were significantly higher than Group K (p=0.025) while there was no statistically significant difference between other groups. There a statistically significant difference was found between the inflammatory cell numbers of Group K, Group C, and Group P (p=0.011). The inflammatory cell numbers of Group P were significantly higher than Group K (p=0.037) while the inflammatory cell numbers of Group C were significantly higher than Group K (p=0.014). There were no statistically significant differences between the S100B values of Group K, Group HBO, Group P, and Group C (p=0.070). A statistically significant difference was observed between the HIF-1 alpha levels of Group K, Group HBO, Group P, and group C (p=0.001). The HIF-1 alpha levels of Group K were significantly higher than those of Group HBO (p=0.028), Group P (p=0.001), and Group C (p=0.012). Regarding the neuron-specific enolase values of Group K, Group HBO, Group P, and Group C, there were significant differences between the groups except for Group K and Group P (p=0.011) The neuron-specific enolase values of Group P were found to be significantly higher than group K (p=0.006) Conclusion: This study found that the treatment outcomes of HBO administration were similar to the control group. However, piracetam did not fully affect the treatment in the treated group and there are findings indicating that it limits and delays the treatment. The changes it causes on oxidative stress parameters such as HIF-1 alpha and neuron-specific enolase values also support these results.