COVID-19 ile rutinleri değişen otizm spektrum bozukluğuna sahip bireylerin beslenme durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of the nutritional status of authistic individuals, whose routines have changed with COVID-19
  1. Tez No: 751239
  2. Yazar: SILA DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇEN GARİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) artmakta olan bir sağlık problemidir ve problem davranışları, beslenmeyle yakından ilişkilidir. Bu çalışma, Antalya'da yaşayan OSB tanısı alan 4-30 yaş arası 80 OSB'li bireyin COVID-19 süreciyle alıştıkları rutinlerden uzaklaşmalarının beslenme üzerine etkilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Katılımcıların genel bilgileri, antropometrik ölçümleri, rutinleri ve beslenme durumu online anket yöntemiyle ve 24 saatlik besin tüketim kaydı telefon aracılığıyla uygulanmıştır. Çalışmaya katılan 4-18 (1. Grup) yaş arasında 59 OSB'li birey, 19-30 yaş grubunda (2. Grup) ise 21 OSB'li birey yer almıştır. 1. Grupta yer alan bireylerin çoğu normal kilolu (yüzde 54,2'si normal, yüzde 32,2'si obez), 2. Grupta yer alan bireylerin ise yüzde 23,8'i normal kilolu, yüzde 33,3'ü hafif kiloludur. Bireylerin çoğu özel bir diyet modeli (1. Grubun yüzde 93,2'si, 2. Grubun 95,2'si) ve besin takviyesi (1. Grubun yüzde 54,2'si, 2. Grubun yüzde 81'i) kullanmamış, pandemi sırasında ise bireylerin çoğu kilo almıştır (1. Grubun yüzde 71,2'si, 2. Grubun 57,1'i). 1. Grubun çoğunda pandemi sırasında (yüzde 47,5'i) problem davranışında bir artış yokken, 2. Grubun çoğunda (yüzde 57,1'i) problem davranışlarda artış görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Autism Spectrum Disorder (ASD) is an increasing health problem and problem behaviors are closely related to nutrition. This study was carried out to examine the effects on nutrition of 80 autistic individuals between the ages of 4-30 who were diagnosed with ASD living in Antalya, and getting away from their routines due to the COVID-19. General information, anthropometric measurements, routines and nutritional status of the participants were applied by online questionnaire method and 24-hour food consumption record was applied via telephone. There were 59 autistic individuals between the ages of 4-18 (Group 1) and 21 autistic individuals in the age group of 19-30 (Group 2). Most of the individuals in the 1st group are of normal weight (54.2 percent are normal, 32.2 percent are obese), while 23.8 percent of the individuals in the 2nd group are normal weight and 33.3 percent are light weight. Most of the individuals did not use a special diet pattern (93.2 percent of Group 1, 95.2 percent of Group 2) and nutritional supplements (54.2 percent of Group 1, 81 percent of Group 2), and during the pandemic, most individuals gained weight (71.2 percent of Group 1, 57.1 of Group 2). While there was no increase in problem behavior during the pandemic in most of the 1st group (47.5 percent), there was an increase in problem behaviors in most of the 2nd group (57.1 percent).