Orta ölçekli hastane inşaatı yapım aşamalarında süre-maliyet etkileşiminin incelenmesi ; İAÜ Medical Park örneği
Investigation of time-cost interaction in construction phase of medium-scale hospital construction; IAU Medical Park example
  1. Tez No: 597926
  2. Yazar: SEZİN TÜKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Mühendis, mimar yada ustalar eski zamanlar diye tabir edebileceğimiz çağlarda nispeten küçük boyutlu olan projelerin yönetimini ve yürütülmesini geçmiş bilgi ve tecrübelerine dayanarak yapmaktaydılar. 20. yüzyılda ise hızla gelişen bilim ve teknolojiye ayak uydurularak çok büyük projeler gün yüzüne çıkmıştır. Bu projelerin gerçekleştirilmesi çok sayıda alt projelerin, taşeronların, faaliyetlerin, iş ve işçi gücünün, malzeme ve ekipmanın koordinasyonunu gerektirmiştir. İnşaat projeleri yönetimi, kendi aralarında belirli ilişki ağları içinde bulunan ve projeyi meydana getiren tüm faaliyetlere, mevcuttaki kaynaklarla daha önceden hedeflenen amaçlara ve sonuçlara ulaşacak şekilde tahsis edilmesi olarak tanımlanabilir. Bu amaçlar çoğu zaman projenin belirli bir tarihten önce bitmesi, süre ve maliyet tasarrufu sağlanması şeklinde tanımlanabilir. Projelerin belirli teknikler yardımıyla hazırlanması, projeleri hızlandırmak, maliyet düşürmek, finansal ve ekonomik ivme kazandırmak gibi olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Netice olarak, özellikle büyük projelerde, önceden planlanmış tasarım ve tekniklerin uygulanması ülke ekonomisine de büyük pay ile katkıda bulunacaktır. Bu çalışmada inşaat sektörü tanımlamaları hakkında bilgi verilmiş; inşaat teknolojisi, inşaat yapım yönetimi ve sektörün önemli ayrıntıları açıklanmış, yapı-ekonomi arasındaki ilişki gösterilmiştir. Şantiye maliyetlerinin analizi yapılmış, malzeme, ekipman , işçilik maliyetleri ve öngörülmeyen maliyetler hakkında bilgiler verilmiştir.Şantiye kurulumu, şantiye binaları konularına değinilmiştir. İnşaat sektöründeki ; medikal sektöre ait VM Medical Park Hastane projesine ait genel bilgiler anlatılmış,projenin amaçlarından bahsedilmiş ve ardından projenin yapım sürecinde maliyet ve süre açısından ilişkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Engineers, architects, and masters used to manage and execute relatively small-scale projects in times we can refer to as antiquity based on their past knowledge and experience. In the 20th century, many large projects came to light, keeping pace with rapidly developing science and technology. The realization of these projects required the coordination of numerous subprojects, subcontractors, operations, work and labor, materials, and equipment. Construction project management can be defined as the allocation of all activities found within a certain network of relationships with one another and that bring the project to life in a manner that reaches the goals and results that were set in advance with the available resources. These goals most of the time can be defined as the completion of the project before a certain date and the provision of time and cost savings. The preparation of the project with the help of certain techniques brings forth positive results like expediting projects, decreasing costs, and gaining financial and economic acceleration. As a result, the implementation of planned designs and techniques, particularly in large projects, will contribute significantly to the economy of the country. This study provided information about the definitions of the construction sector, explained the important details of construction technology, construction management, and the sector, and demonstrated the relationship between buildings and the economy. Construction site costs were analyzed, and information was provided about materials, equipment, labor costs, and unforeseen expenses. The topics of construction site setup and construction site buildings were mentioned. General information regarding the VM Medical Park Hospital project for the medical sector was explained in the construction sector, the goals of the project were mentioned, and the relationship in terms of cost and duration in the construction process for the project were subsequently examined.