Sürdürülebilir tasarımda LEED enerji verimliliği prensipleri ve uygulaması
LEED energy efficiency principles and its implementation for reaching a sustainable design
- Tez No: 597927
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜYESSER EBRU ERDÖNMEZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 112
Özet
Sürdürülebilirlik, üç temel bileşeni; ekonomi, çevre ve toplum üzerinden tanımlanan, son yıllarda popüler olup, günümüzde de güncelliğini koruyan bir araştırma ve uygulama alanıdır. Sürdürülebilirlik diğer tüketime dayalı insan eylemleri; çiftçilik, ağaç kesmek, kaçak avcılık, balık avlamak ve madenciliğin yanında iklim değişikliği ve sera gazı emisyonlarına büyük ölçüde etki eden inşa etme pratiğine de adapte edilebilir. Sürdürülebilir yapılı çevreleri yaygınlaştırmak amacıyla inşaat sektörü binaların aşırı enerji tüketimi şemaları ile ilgili zorunlu bina şartnameleri veya LEED gibi gönüllü başvuruya dayanan sürdürülebilirlik değerlendirme araçları geliştirerek etkili adımları atmalıdır. Bu çalışma LEED değerlendirme sisteminin yeşil bina pratiğinin sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmasında gösterdiği çabayı ortaya koymaya çalışmaktadır. Bu hedeflere ulaşmada en çok katkıda bulunan kategori“ Enerji ve Atmosfer”olarak seçilmiş ve gereklilikleri incelenmiştir. Bir önceki değerlendirme sistemi v4 ile beta versiyon v4.1 arasında LEED'in üç şeması üzerinden karşılaştırmalar yapılmıştır. LEED v4.1'in tüm dünyadaki yeşil bina sertifikası adayı projeler için daha uygulanabilir, anlaşılabilir ve uluslararası olduğu iddia edilmektedir. LEED en kritik değişiklikleri enerji ile ilgili prensiplerde yaparak gelişen teknolojiyi yalnızca tasarım ve inşaat fazına değil işletme fazına da adapte etmiş, böylelikle binaların karbon ayak izinin düşürülmesine dair çıtayı yükseltmiştir. Bina sürdürülebilirlik araçlarını daha çok kullanılır ve tercih edilir hale getirebilmek için gerçek uygulamalar hakkında kapsamlı bilgiye sahip olmak LEED kredilerinin teorik arka planını kavramak kadar önemlidir. Bu tezde; başarılı yeşil proje yönetimini ve onun sonucu olan enerji verimli, konforlu binaları desteklemek için platin sertifikalı Roses projesinin enerji kredi gerekliliklerini nasıl yerine getirdiği paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sustainability has been a popular phenomenon for recent decades mostly defined by its three pillars: economy, environment, and society. Among other depletory actions of human such as farming, logging, poaching, fishing and mining, sustainability can also be applied to the action of building, which has been one of the largest contributors to climate change and greenhouse gas emissions.With the intention of widespreading sustainable built environments, the construction sector had to institute effective actions regarding the excessive energy consumption patterns of buildings by developing obligatory building codes and voluntary sustainability assessment tools like LEED. This study tries to reveal the efforts of LEED rating system that meets the expectations of sustainability goals of green building practice. Most contributing category of LEED is chosen as“Energy and Atmosphere”and its requirements are inspected briefly. Comparisons are made between previous rating system v4 and the latest beta versions (v4.1) of three schemes. LEED v4.1 is claimed to be more applicable, agile, and easy to implement for green building certification applicants all over the world. Making the most critical changes on energy-related principles, LEED seems to adapt the new technologies not only in design and construction but also operational phase raising the bar for minimizing carbon footprints of buildings. To make sustainability tools more used and preferred it is essential to have a know-how on real-world implementation as much as to comprehend the the theoretical background of LEED credits. In this study implementation of energy related credits of a platinum certified project-Roses is shared in order to support successful green project management and its result as an energy efficient comfortable building.