Improving system reliability of HF RFID reader andcomparison between different antennas for TV applications
Özel TV uygulamasındaki radyo frekansı tanımlama teknolojisinin güvenirliliğini artırma ve farklı antenlerle performansını karşılaştırma
- Tez No: 597940
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HEBA MOHAMED YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Radyo frekansı tanımlama teknolojisi (RFID) hızla gelişen bir alan olmak ile beraber günlük yaşantımıza birden çok avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlardan bazıları; görüş hattı gerektirmemesi ve temassız işlem olanağı sunması, birden fazla kart tanımlama olanağı, yüksek okuma menzili ve sistem kartının tekrar programlanabilir olması. Son on yılda akıllı telefon kullanımın önemli ölçüde artması, RFID teknolojisinin kullanıcı uygulamalarının da popülerleşmesine neden olmuştur. Bu tezin amacı, özel bir televizyon uygulaması için kullanılacak 13.56 MHz frekanslı okuyucu ve antenin tasarımını göstermek, sistem tutarlılığını ve güvenirliliğini arttırarak, farklı tip ve boyutlardaki antenlerin performans karşılaştırmalarını göstermektir. Bu soncuların elde edilmesi, arzu edilen uygulama için doğru geometri ve boyuttaki okuyucu döngü anteninin seçilmesine yardımcı olacaktır. Elde edilen sonuçlar gösteriyor ki, yeterli seviyede geri dönüş kaybı ve giriş empedansı bütün anten çeşitlerinde elde edilmiştir. Ayrıca, mevcut uygulama için en iyi anten çeşidinin seçimi konusunda öneride bulunulmuştur. Ancak, deneysel sonuçların incelenmesi ile TV ünitesindeki metal kaplamalar ve pasif kartlardaki kapasitans etkisinin geri dönüş kaybını ve antenin okuma mesafesini önemli ölçüde etkilediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Developments in Radio frequency identi cation (RFID) technology in the recent history, has increased signi cantly. With such developments and improvements RFID technology provides many advantages. RFID allows none-LOS and contactless operations to be done, it has features such as, multiple tag identi cation, long read range and tag re-programmability. With the increased usage of the smarts phones, the need and the demand for the RFID technology has also increased in the area of consumer applications. In this thesis, design steps of a 13.56 MHz RFID reader and antenna that used in a RFID TV application has examined, performance comparisons between di erent types and sizes of antennas has been made aiming to get the most accurate and reliable system with determining the best reader antenna geometry. By examining the results, it has seen that optimum return loss and impedance have been achieved in all types of antennas. Additionally, the best antenna geometry and size has been observed for RFID TV application. On the other hand, results of the experiments also show that metal proximity which is caused by the metal shieldings of TV unit and capacitance e ect of the passive card have signi cant e ects on the return loss and the read range.